חדשות

ההשפעה המטבולית של הפסקות קצרות לטיפוס מדרגות במהלך ישיבה ממושכת (Med Sci Sports Exerc)

01/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Medicine and Science in Sports and Exercise מדווחים חוקרים הפסקות במהלך 9 שעות ישיבה ממושכת לטיפוס מדרגות קצר אחת לשעה מלווה בהפחתת רמות אינסולין וחומצות שומן NEFA (Nonesterified Fatty Acid) לאחר-ארוחה במבוגרים עם עודף-משקל או השמנת-יתר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם הפסקות במהלך ישיבה ממושכת עם תרגילים קצרים לטיפוס מדרגות עשויות להפחית את רמות אינסולין, גלוקוז וחומצות שומן חופשיות לאחר-ארוחה.

 

בשני מחקרים אקראיים נפרדים, 12 גברים במשקל תקין (מדגם 1) ו-11 מבוגרים בעלי עודף-משקל/השמנת-יתר (מדגם 2) השלימו שני ניסויים: 1) פעילות יושבנית (9 שעות ישיבה); 2) טיפוס מדרגות קצר (8 תרגילים של 15-30 שניות פעם בשעה). המשתתפים צרכו את אותן ארוחות בעלות ערך גליקמי גבוה בזמן 0, לאחר 3 ולאחר 6 שעות. התוצא העיקרי היה השטח מתחת לעקומה של אינסולין לאורך 9 שעות.

 

בגברים בעלי משקל תקין, לא תועדו הבדלים בין ניסוי הישיבה הממושכת או טיפוסי מדרגות בשטח מתחת לעקומה של אינסולין, גלוקוז, NEFA, או טריגליצרידים. במבוגרים בעלי עודף-משקל או השמנה, השטחים מתחת לעקומה של אינסולין (16.5%-, p=0.036) ושל NEFA (21%-, p=0.016) היו נמוכים משמעותית במהלך תרגילי טיפוס מדרגות לעומת הפעילות היושבנית. לא תועדו הבדלים בשטח מתחת לעקומה של גלוקוז וטריגליצרידים בקרב משתתפים עם עודף-משקל או השמנת-יתר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השלמת הפוגות קצרות לטיפוס מדרגות אחת לשעה במהלך פעילות יושבנית ממושכת עשויה להפחית את רמות אינסולין ו-NEFA לאחר-ארוחה בקרב מבוגרים עם עודף-משקל או השמנת יתר.

 

Med Sci Sports Exerc. 2021;53(1):150-158

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני