חדשות

תרופות חדשות לטיפול בסוכרת מובילות לשיפור אנזימי כבד וסטיאטוזיס כבדי (Digestive and Liver Disease)

08/10/2020

 

מנתונים מוקדמים שפורסמו בכתב העת Digestive and Liver Disease עולה כי תרופות חדשות לטיפול בסוכרת, דוגמת Pioglitazone (אקטוס), עשויות להוביל לשיפור באנזימי כבד וסטיאטוזיס כבדי ולכן ייתכן כי תרופות אלו יסייעו בטיפול בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שכיחות מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול מצויה במגמת עליה בהיקף של מגפה, ככל הנראה בעקבות עליה בשיעורי השמנה וסוכרת מסוג 2.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית לזיהוי מחקרים אקראיים להערכת היעילות של Pioglitzone, אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon-Like Peptide), מעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Co-Transporter) ומעכבי DPP-4 (Dipeptidyl Peptidase 4) בחולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

החוקרים זיהו 26 מחקרים עם 946 חולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, אשר נכללו במטה-אנליזה. מהנתונים עולה כי עם כל ארבע התרופות נרשמה ירידה בריכוזי ALT: ההבדל הממוצע המשוקלל עמד על 38.41- עם Pioglitazone, 16.17- עם מעכבי SGLT-2, 27.98- עם אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 ו-7.41- עם מעכבי DPP-4.

 

הטיפול ב-Pioglitazone לווה בהבדל ממוצע סטנדרטי של 1.01- ואגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 לוו בהבדל של 2.53-, עדות לשיפור בסטיאטוזיס כבדי, בעוד שלטיפול במעכבי SGLT-2 ומעכבי DPP-4 לא הייתה השפעה משמעותית על סטיאטוזיס כבדי.

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות של מחקרים עם חולים עם סוכרת מסוג 2, חולים ללא-סוכרת וחולים עם NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis) עלו הבדלים מסוימים בין התרופות, אך ללא תוצאות חד-משמעיות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תרופות חדשות לטיפול בסוכרת עשויות להוביל לירידה באנזימי כבד ולשיפור סטיאטוזיס כבדי. עם זאת, מדובר בממצאים מוקדמים ודרושים מחקרים נוספים בנושא להערכת השפעות תרופות אלו על תפקודי כבד והיסטולוגיה של חולים עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול.

 

Digestive and Liver Disease, online September 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני