חדשות

ה-FDA מפרסם אזהרה על ריאקציות עוריות נדירות אך חמורות הקשורות לשימוש בפראצטמול (FDA)

02/08/2013

מאת מערכת אי-מד

ה-FDA מפרסם כעת אזהרה המיועדת לאנשי המקצוע ולמטופלים על...פראצטמול (בארה"ב החומר הפעיל נקרא acetaminophen ). ע"פ ההודעה של ה-FDA השימוש בפראצטמול קשור לסיכון נדיר אך רציני של ריאקציות עוריות.

בהודעה מציינת הסוכנות שהפארצטמול כידוע הוא משכח כאבים נפוץ ונכלל בתרופות OTC ומירשם רבות. הריאקציות העוריות עליהן מדווח ה-FDA מוכרות כסטיבן ג'ונסון סידנרום (SJS), נקרוליסיס אפידרמלי רעיל (TEN) , ופריחה פוסטולוסית כללית חמורה (AGEP) אשר עלולות להיות קטלניות.

הריאקציות הללו עלולות להופיע הן בפעם הראשונה שבה המטופל משתמש בפראצטמול והן בשימושים חוזרים. ה-FDA מציין שגם תרופות אחרות לטיפול בחום וכאב כמו NSAIDS לרבות איבוברופן או נפרוקסן עלולות לגרום לתופעות מסוכנות אלה, ואפשרויות אלה כלולות בעלוני התרופות הללו.

ע"פ ה-FDA מידע חדש זה מגיע ממערכת דיווחי תופעות הלוואי של ה-FDA , מערכת ה-FEARS , ומניתוח הספרות הרפואית שבה היו דיווחים כאלה. ה-FDA מציין שקשה לקבוע באיזה תדירות הריאקציות הרציניות הללו מופיעות עם פראצטמול בשל השימוש המאוד רחב של תרופה זו, השימושים השונים (מזדמנים, קבועים),  משך השימוש ואורך התקופה שבה תרופה זו נמצאת בשוק, אך ככל הנראה שמדובר על תופעות נדירות.

ה-FDA ממליץ לאנשי המקצוע ולמטופלים להיות מודע לסיכון הנדיר של ריאקציות עוריות ולשקול השימוש בפראצטמול ותרופות אחרות בהתאם.

מטופלים שמפתחים פריחה או ריאקציה עורית בזמן השימוש בפראצטמול או תרופה אחרת לכאבים/חום צריכים להפסיק מייד הטיפול ולפנות לעזרה רפואית בדחיפות. אנשים שחוו תופעות עוריות בעבר לאחר שימוש בפראצטמול חייבים להמנע משימוש בפראצטמול בעתיד ועליהם להתייעץ עם הרופא המטפל באשר לבחירת תרופה מתאימה לטיפול בחום וכאבים.

ה-FDA מציין כי ידרוש מהחברות המשווקות פראצטמול להוסיף אזהרות מתאימות לעלוני התרופות, הן אלו שהן תחת מרשם רופא והן OTC .

להודעת ה-FDA

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני