חדשות

פאנל מומחים ממליץ כנגד התערבות ניתוחית להקלה על כאבי כתף (The BMJ)

12/02/2019

 

ניתוח במקרים של כאב בכתף שאינו נובע מחבלה לא הוביל לתוצאות טובות יותר, בהשוואה לאפשרויות לא-ניתוחיות או ניתוח-דמה, אך מלווה בנזקים אפשריים, כך קובע פאנל מומחים בתחום.

 

הפאנל הבינלאומי של רופאים, חוקרים וחולים התמקד רק במחלה של שרירי מסובבי הכתף, בניגוד לפציעות שרירים אלו כתוצאה מקרע גיד במפרק, אשר עשויות לדרוש התערבות ניתוחית לתיקון.

 

ההמלצה של הפאנל מבוססת על שתי סקירות שיטתיות של העדויות, אשר כללו שבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים עם 1,014 חולים, אחת שהתמקדה בתועלת ובנזקים של ניתוח דה-קומפרסיה למחלת שרירי מסובבי הכתף והשניה שבחנה אם ניתוח הביא לשיפור משמעותי בכאב, תנועה ואיכות חיים.

 

בחולים עם כאב בכתף, ללא היסטוריה של חבלה, הגורם הסביר ביותר לתסמינים הוא ניוון של גיד מסובבי הכתף. המומחים טוענים כי אין הוכחות אמיתיות כי ניתוח מועיל לכל סוג של מחלת גידים בגוף האדם. כאב כתף נובע מסיבות מגוונות, כולל גורמים שאינם קשורים לכתף – דוגמת מרכיבים פסיכולוגיים וסוציאליים – אותם יש לקחת בחשבון.

 

כאשר המומחים בחנו את העדויות, הם מצאו כי לאחר שנה אחת, לא היה הבדל משמעותי בין חולים שנותחו ואלו שלא נותחו. בכל הנוגע לחזרה לתפקוד, חולים לאחר ניתוח דירגו את התפקוד שלהם כ-72 נקודות מבין 100 אפשריות, בממוצע, בעוד שבאלו שלא נותחו התפקוד הממוצע עמד על 69 נקודות.

 

גורם נוסף בהחלטה של הפאנל נגע לסיכון לאירועים חריגים משנית לניתוח. אלו כללו תמותה, זיהומים, קרישי דם, בעיות משנית להרדמה ומצבי כתף קפואה.

 

המומחים קובעים בהנחיות החדשות כי הטיפול הטוב ביותר בחולים כולל שילוב של פיזיותרפיה, תכניות אימונים, תרופות נוגדות-דלקת וזריקות סטרואידים. כחלק מהמדיניות כנגד התערבות ניתוחית במקרים לא מתאימים, ההנחיות החדשות עשויות גם להפחית את הסיכוי כי יתקבל תגמול מחברות ביטוח להתערבות ניתוחית.

 

 The BMJ

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני