חדשות

אוסטיאופורוזיס מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים בעקבות ניתוח החלפה מלאה של מפרק הכתף (J Am Acad Orthop Surg)

18/02/2020

 

חלק גדול מהחולים לאחר ניתוח החלפת כתף הפוכה ואנטומית סובלים מאוסטיאופורוזיס ומנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons  עולה כי אוסטיאופורוזיס הינו גורם סיכון משמעותי לשבר בסמוך לשתל וניתוח כתף חוזר בתוך שנתיים מהניתוח.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את ההיארעות של אוסטיאופורוזיס בחולים המופנים לניתוח החלפת מפרק כתף ולבחון אם חולים עם אוסטיאופורוזיס לאחר ניתוח החלפת כתף מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים על-רקע השתל.

 

החוקרים בחנו את שיעור הסיבוכים בחולים עם אוסטיאופורוזיס לאחר ניתוח החלפת כתף הפוכה ואנטומית כמדגמים נפרדים בתוך שנתיים מהניתוח.

 

שיעורי הימצאות אוסטיאופורוזיס בעת הניתוח עמדו על 14.3% בחולים המיועדים לניתוח החלפת כתף אנטומית ו-26.2% מאלו בקבוצת ניתוח החלפת כתף הפוכה.

 

בקרב אלו עם אוסטיאופורוזיס תועדו לאחר ניתוח אנטומי שיעורים גבוהים יותר של שבר סביב השתל (יחס סיכויים של 1.49, p=0.017) וניתוח כתף חוזר (יחס סיכויים של 1.21, p=0.009) בתוך שנתיים מהניתוח, בהשוואה לביקורות תואמות ללא אוסטיאופורוזיס.

 

בקרב חולים עם אוסטיאופורוזיס גם תועדו לאחר ניתוח החלפת כתף הפוכה שיעורים גבוהים יותר של שבר סביב השתל (יחס סיכויים של 1.86, p=0.001) וניתוח כתף חוזר (יחס סיכויים של 1.42, p=0.005) בתוך שנתיים מהניתוח, בהשוואה לביקורות תואמות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי יש להסביר לחולים עם אוסטיאופורוזיס על הסיכון המוגבר לסיבוכים לאחר ניתוח החלפת מפרק כתף.

 

J Am Acad Orthop Surg. 2020;28(3):121-127

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני