חדשות

טיפול משולב של אזוקס עם PPI במטופלים עם מחלת ריפלוקס לא-ארוזיבית משיג שיפור גדול יותר בתסמינים מ-PPI בלבד (Aliment Pharmacol Ther)

23/09/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בשנת  2016 (אך טרם דווח אצלנו) בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics דיווחו חוקרים מאיטליה על תוצאות מבטיחות למשלב טיפול לדיכוי הפרשת חומצת קיבה, בדמות מעכבי תעלות מימן (PPI) , עם טיפול להגנה על רירית הוושט באמצעות Ezox, תכשיר המכיל חומצה היאלרונית, כונדרואיטין סולפאט ודבק ביולוגי, בחולים עם מחלת ריפלוקס לא-ארוזיבית (Non-Erosive Reflux Disease, או NERD). 

מספר מחקרים מצאו כי בחולים עם מחלת ריפלוקס לא-ארוזיבית תגובה פחותה לטיפול במעכבי תעלות מימן, בהשוואה לאלו עם מחלה ארוזיבית, במחשבה כי מדובר בשתי קבוצות חולים שונות, בהן גורמים שהם מעבר לחומצה עשויים להוביל להופעת התסמינים. במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון אם טיפול משולב, הכולל הגנה על הרירית עם דיכוי הפרשת חומצה, עשוי להביא להקלה טובה יותר בתסמינים, בהשוואה לטיפול במעכבי תעלות מימן בלבד.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי, כפל-סמיות, שכלל 154 חולים עם מחלת ריפלוקס לא-ארוזיבית. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול באזוקס או פלסבו, בשילוב עם דיכוי חומצה באמצעות מינון סטנדרטי של מעכבי תעלות מימן למשך שבועיים. הם השלימו הערכה של התסמינים (צרבת, החזר חומצה, כאב חזה וטעם חומצי בפה) ושל איכות החיים הבריאותית לפני ואחרי הטיפול. התוצא העיקרי היה שיעור החולים עם ירידה של לפחות שלוש נקודות במדד התסמינים הכולל.

 

שיעור החולים עם ירידה של לפחות שלוש נקודות במדד התסמינים בתום תקופת הטיפול עמד על 52.6% מהחולים שטופלו באזוקס, בהשוואה ל-32.1% מאלו בקבוצת הפלסבו (p<0.01). התוצאות היו דומות בהערכת איכות החיים הבריאותית, אשר התבססה על שאלון Short Form-36, עם עדות לשיפור במדד זה עם שני הטיפולים, אך חלק מהמרכיבים היו טובים יותר משמעותית לאחר טיפול שכלל משלב אזוקס עם מעכבי תעלות מימן.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בהשפעה הסינרגיסטית של אזוקס עם טיפול ב-PPI ומציעים כי שילוב טיפול להגנה על הרירית עם דיכוי הפרשת חומצה עשוי להביא לשיפור התסמינים ואיכות החיים של חולים עם מחלת ריפלוקס לא-ארוזיבית.

 

Aliment Pharmacol Ther 2016

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני