חדשות

התועלת של Trastuzumab Deruxtecan בטיפול בסרטן קיבה חיובי ל-HER2 (מתוך N Engl J Med)

30/05/2020

 

טיפול ב- Trastuzumab Deruxtecan הוביל לשיפור משמעותי בשיעורי התגובה וההישרדות הכוללים של חולים עם סרטן קיבה חיובי ל-HER2, בהשוואה לטיפול סטנדרטי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Trastuzumab Deruxtecan הינו תצמיד נוגדן-תרופה הכולל נוגדן כנגד HER2, מרכיב מקשר ותכשיר פעיל הפועל כמעכב Topoisomerase I.

 

במחקר האקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 2, החוקרים בחנו את תוצאות הטיפול ב- Trastuzumab Deruxtecan אל מול טיפול כימותרפי בחולים עם סרטן קיבה מתקדם וחיובי ל-HER2. מדגם המחקר כלל חולים עם אדנוקרצינומה בקיבה או בצומת וושט-קיבה אשר התקדמה תחת לפחות שני קווי טיפול קודמים, כולל Trastuzumab. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 2:1 לטיפול ב- Trastuzumab Deruxtecan או טיפול כימותרפי לפי בחירת הרופא.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תגובה אובייקטיבית ותוצאים משניים כללו את ההישרדות הכוללת, משך תגובה, הישרדות ללא-התקדמות, תגובה מאושרת שנותרה למשך לפחות 4 שבועות ובטיחות הטיפול.

 

מדגם המחקר כלל 187 חולים, מהם 125 טופלו ב- Trastuzumab Deruxtecan ו-62 קיבלו טיפול כימותרפי (55 טופלו ב-Irinotecan ו-7 ב-Paclitaxel).

 

שיעורי תגובה אובייקטיבית עמדו על 51% מהחולים בקבוצת הטיפול ב- Trastuzumab Deruxtecan, בהשוואה ל-14% מאלו שקיבלו טיפול כימותרפי לפי בחירת הרופא. ההישרדות הכוללת הייתה ארוכה יותר עם Trastuzumab Deruxtecan, בהשוואה לטיפול כימותרפי (חציון של 12.5 לעומת 8.4 חודשים; יחס סיכון לתמותה של 0.59, p=0.01).

 

האירועים החריגים הנפוצים בדרגה 3 ומעלה כללו ירידה בספירת נויטרופילים (51% מהחולים שטופלו ב- Trastuzumab Deruxtecan ו-24% מאלו בקבוצת הטיפול לפי בחירת הרופא), אנמיה (38% ו-23%, בהתאמה) וירידה בספירת תאים לבנים (21% ו-11%, בהתאמה).

 

החוקרים מדווחים כי 12 מהחולים שטופלו ב- Trastuzumab Deruxtecan פיתחו מחלת ריאות אינטרסטיציאלית או שינויים דלקתיים בריאות על-רקע התכשיר הפעיל (בדרגה 1-2 ב-9 חולים ובדרגה 3-4 ב-3 חולים). בקבוצת הטיפול ב- Trastuzumab Deruxtecan תועד מקרה תמותה אחד על-רקע התרופה, בעוד שבקבוצת הטיפול לפי בחירת הרופא לא תועדו מקרי תמותה על-רקע הטיפול התרופתי.

 

ממצאי המחקר תומכים בתועלת של Trastuzumab Deruxtecan בטיפול בחולים עם סרטן קיבה חיובי ל-HER2.

 

N Engl J Med, May 29, 2020

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני