חדשות

שחפת ריאתית מלווה בסיכון מוגבר לסרטן ריאות בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Annals of the American Thoracic Society)

08/10/2021

 

בקרב חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, COPD), היסטוריה של שחפת ריאתית מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות סרטן ריאות, כך מדווחים חוקרים מדרום קוריאה במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the American Thoracic Society.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מאחר ותהליך דלקתי כרוני הינו מנגנון אפשרי להתפתחות סרטן ריאות בחולי COPD, הם ביקשו לבחון אם היסטוריה של שחפת ריאתית מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות הממאירות הריאתית.

 

מדגם המחקר כלל 13,165 חולי COPD בגילאי 50-84 שנים (גיל ממוצע של 66.3 שנים, 48% נשים) מדרום קוריאה. החוקרים התאימו למשתתפים 34,467 משתתפים ללא COPD (גיל ממוצע של 65.3 שנם, 49.5% נשים) התואמים בגיל, מין, הרגלי עישון וסטאטוס שחפת ריאתית, במטרה לקבוע את הקשר בין שחפת ריאתית והסיכון לסרטן ריאות.

 

האבחנה של שחפת ריאתית התבססה על צילומי חזה. היארעות סרטן ריאות נקבעה על-סמך אשפוזים וביקורים אמבולטוריים.

 

מהנתונים עולה כי ב-17.8% מהמשתתפים במחקר עם COPD תועדה היסטוריה של שחפת ריאתית, כמו גם ב-15.9% מאלו ללא מחלת הריאות הכרונית.

 

לאורך חציון מעקב של 7.7 שנים תועדו 430 מקרים חדשים של סרטן ריאות בקרב חולים עם COPD וללא היסטוריה של שחפת ריאתית (שיעורי היארעות של 524 מקרים ל-100,000 שנות-אדם). עוד תועדו 148 מקרים חדשים של סרטן ריאות בקרב משתתפים עם COPD והיסטוריה של שחפת ריאתית (שיעורי היארעות של 931 מקרים ל-100,000 שנות-אדם).

 

בקרב משתתפים עם היסטוריה של שחפת ריאתית, הסיכון לסרטן ריאות היה גבוה ב-24% (רווח בר-סמך 95% של 1.03-1.5) בהשוואה למשתתפים ללא היסטוריה של שחפת ריאתית. קשר זה בין היסטוריה של שחפת ריאתית ובין התפתחות סרטן ריאות היה בולט יותר בקרב חולים עם COPD שלא עישנו מעולם. בקרב משתתפים ללא COPD לא תועד סיכון מוגבר משמעותית לממאירות הריאתית.

 

ממצאי המחקר מציעים כי בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית עם היסטוריה של שחפת ריאתית, אשר לא עישנו מעולם, תתכן תועלת לבדיקות סקר תקופתיות לזיהוי סרטן ריאות. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים עם אוכלוסיות גדולות יותר במטרה לאשר את ממצאי המחקר ולהבין טוב יותר את המנגנון בבסיס הקשר בין שחפת ריאתית, COPD וסרטן ריאות.

 

Annals of the American Thoracic Society 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני