חדשות

הדגמת יעילות טיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה בעין אחת מנבאת תגובה לטיפול בעין השניה (JAMA Ophthalmol)

21/05/2016

 

במידה וטיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה מובילות להפחתת לחץ תוך עיני בעין אחת בנקודות זמן שונות במהלך היום, הן צפויות להביא לירידה גם בעין הנגדית, כך מדווחים חוקרים מבריטניה, במאמר חדש, שפורסם בכתב העת JAMA Ophthalmology.

 

החוקרים גייסו למחקר 30 משתתפים, שמעולם לא טופלו לגלאוקומה פתוחת-זוית (14 חולים) או יתר לחץ עיני (16 חולים). המשתתפים השלימו שמונה ביקורים. לאחר הביקור הראשוני, החוקרים מדדו את הלחץ התוך-עיני בשתי העיניים בשעה 8 בבוקר, 11 בבוקר ו-4 אחרי הצהריים במשך שבעה שבועות רצופים. הטיפול ב-Travoprost, 0.004%, ניתן לעין אחת במהלך השבוע השלישי ובעין השניה במהלך  השבוע הרביעי.

 

החוקרים מצאו כי ההשפעה המתוקנת הממוצעת להפחתת לחץ תוך-עיני הייתה כמעט זהה להשפעה התרפואיטית האמיתית בכל אחת משלוש נקודות הזמן, עם הבדלים של 0.43, 0.02 ו-0.40- מ"מ כספית, בהתאמה.

 

הקורלציה בין ההשפעה הלא-מתוקנת של טיפול וההשפעה התפרואיטית האמיתית עמדה על 0.55, בעוד שההשפעה המתוקנת לפי ההערכות בעין יחידה עמדה על 0.72.

 

החוקרים מצאו קורלציה של התגובות של העין הנגדית בכל נקודות הזמן והטיפול לא השפיע על הדפוס היומי של הלחץ התוך-עיני.

 

החוקרים מדגישים כי אין המשמעות כי מחקר המבוסס על בדיקות בעין אחת מספק הערכה מושלמת של השפעות הטיפול. עם זאת, הדבר מספק הערכה מדויקת יותר מהגישה הסטדנדרטית כל עוד הקורלציה בין  הלחץ התוך-עיני בעין המקבילה גדולה יותר מהשונות היומית בעין המטופלת.

 

מנקודת מבט מעשית, השימוש במחקר הכולל הערכות של עין אחת מספק לרופאים תחושת בטחון כי ניתן להניח כי ההשפעה שתוארה בעין הראשונה תופיע גם בעין השניה. דבר זה עשוי לחסוך ביקורים חוזרים להערכת השפעות הטיפול כאשר מתחילים טיפול בעין הנגדית.

 

JAMA Ophthalmol 2016

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני