חדשות

האם שתיית תה חם מפחיתה את הסיכון לגלאוקומה? (Br J Ophthalmol)

09/01/2018

 

חוקרים מארצות הברית מדווחים במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Ophthalmology על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי שתיית תה חם עשויה להיות מלווה בסיכון מופחת להתפתחות תסמיני גלאוקומה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קפה, או קפאין בכללותו, נקשר בעבר עם סיכון מוגבר לגלאוקומה, אם כי מחקרים שפורסמו לאחרונה הצביעו על תוצאות סותרות.

 

להערכת הקשר בין משקאות ספציפיים המכילים קפאין ובין הסיכון לגלאוקומה, החוקרים בחנו את הנתונים אודות מדגם של למעלה מ-10,000 אנשים בארצות הברית, אשר היוו מדגם מייצג של כלל האוכלוסיה. משתתפים בסקר NHANES בשנים 2005-2006 השיבו לשאלות אודות הרגלי התזונה ואורחות חיים, אשר השלימו בדיקה רפואית ובדיקות דם וכן השלימו בדיקות עיניים.

 

כ-1,700 משתתפים היו מעל גיל 40, ללא מחלת עיניים ידועה והשלימו בדיקת עיניים מלאה. בקבוצה זו, החוקרים מצאו כי מעט מעל 5% (82 נבדקים) אובחנו עם גלאוקומה.

 

כמחצית מהמשתתפים דיווחו על צריכת קפה לעיתים קרובות, אך פחות מ-10% שתו תה חם כל יום. החוקרים לא זיהו קשר בין צריכת קפה, תה קר, תה ללא קפאין או משקאות קלים ובין הסיכוי לגלאוקומה.

 

החוקרים כותבים כי אלו הנוהגים לשתות תה יכולים להמשיך ולשתות תה ולא להימנע מזאת בשל חשש מפני גלאוקומה. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

Br J Ophthalmol 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני