חדשות

משתנים המנבאים תוצאות ארוכות-טווח של ניתוח קטרקט בחולים תחת טיפול כנגד ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי (J Clin Med)

25/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם קטרקט תחת טיפול כנגד ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי ניתן להשלים בבטחה ניתוח קטרקט עם תוצאות טובות בטווח הארוך. החוקרים זיהו מספר משתנים העשויים לנבא את תוצאות ההתערבות הניתוחית, כולל חדות הראיה ומשך המחלה העינית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין עדויות ברורות אודות היעילות והבטיחות של ניתוח קטרקט בעיניים עם ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי רטוב, תחת טיפול פעיל. הם בחנו את התוצאות ארוכות הטווח ואת הגורמים המנבאים תוצאות ניתוח קטרקט בחולים אלו.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל 65 עיניים (61 חולים) תחת טיפול בזריקות מעכבי VEGF בתוך שישה חודשים טרם הניתוח. הם אספו נתונים אודות שינויים בחדות הראיה המתוקנת הטובה ביותר ודפוסי טיפול במעכבי VEGF טרם הניתוח ועד ארבע שנים לאחר הניתוח. עוד זיהו החוקרים גורמים המנבאים את התוצאות שנה אחת לאחר ההתערבות הניתוחית.

 

מהתוצאות עולה כי חדות הראיה המתוקנת הטובה ביותר השתפרה לאחר שישה חודשים ונשמרה לאורך שלוש שנים לאחר הניתוח. מרווח הזמן בין זריקות מעכב VEGF עלה פי 3.4 לאחר הניתוח.

 

גורמי סיכון לחדות ראיה ירודה לאחר הניתוח כללו חדות ראיה נמוכה טרם הניתוח ותקופה ממושכת של ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי רטוב. משך ארוך של ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי רטוב ותקופה קצרה ללא עדות לתפליטים נקשרו עם טיפולים תדירים יותר במעכבי VEGF לאחר הניתוח. החוקרים לא זיהו קשר בין תתי-סוגים של ניוון מקולארי גילי ובין תוצאות הראיה או דפוס הזריקות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בבטיחות ניתוח קטרקט בחולים תחת טיפול פעיל כנגד ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי, כאשר חדות הראיה המתוקנת הטובה ביותר, משך הניוון המקולארי ופרק הזמן ללא עדות לניוון מקולארי גילי רטוב מנבאים את תוצאות הניתוח.

 

J Clin Med. 2021 Jul 15;10(14):3124

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני