חדשות

מרבית התגובות האלרגיות אינן חמורות דיו בכדי לוותר על מתן החיסון כנגד קורונה (מתוך הודעת ה-CDC)

21/12/2020

 

בעוד שישנן מעט מאוד התוויות הנגד למתן חיסונים כנגד נגיף הקורונה המבוססים על רנ"א שליח, ייתכן ויש מקום למעקב נוסף או דחיית מתן החיסון בחולים עם היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה, כך לפי מומחי ה-CDC.

 

המטופלים היחידים שאינם צריכים לקבל את החיסונים המבוססים על רנ"א שליח כנגד COVID-19, דוגמת החיסון של פייזר או של מודרנה, הם אלו עם היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה, כולל אנאפילקסיס, למרכיבים של החיסון. לדוגמא, מומחי ה-CDC מדגישים את תכולת פוליאתילן גליקול, המצוי לרוב במשלשלים.

 

עם זאת, בחולים עם היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה לחיסון אחר או לטיפול בזריקה, ניתן לתת את החיסון, אם כי עם משנה זהירות.

 

לאור תשומת הלב הציבורית הרבה בכל הנוגע לתגובות אנאפילקטיות לחיסון של חברת פייזר, מומחי ה-CDC דנו באלגוריתם למיון מטופלים הפונים לקבלת חיסונים כנגד נגיף הקורונה המבוססים על טכנולוגיית רנ"א שליח.

 

הערכת סיכון ודחייה אפשרית של החיסון תקפה רק לאלו עם היסטוריה של אלרגיות חמורות על-רקע החיסון או תגובות אלרגיות חמורות לטיפולים אחרים הניתנים בזריקה. עם זאת, ישנן מספר אוכלוסיות בהן ניתן לתת את החיסון ללא צורך בצעדים אלו, כולל חולים עם היסטוריה של אלרגיה למזון, בעלי חיים, חרקים, ארז, טריגרים סביבתיים, לטקס, או אלרגיות אחרות שאינן קשורות לחיסונים או טיפולים הניתנים בזריקה; מטופלים עם היסטוריה של אלרגיה לתרופות פומיות; אלרגיה לא-חמורה לחיסונים או טיפולים בזריקות; סיפור משפחתי של אנאפילקסיס; היסטוריה של אנאפילקסיס שאינה על-רקע חיסונים או טיפול בזריקה.

 

הנחיות ה-CDC ממליצות על ניטור בן 30 דקות באלו עם היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה, כולל אנאפילקסיס מכל-סיבה וניטור בן 15 דקות אחר אלו עם תגובה אלרגית, אך לא אנאפילקסיס. באלו עם היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה לחיסונים או טיפול בזריקות, מומלץ מעקב בן 30 דקות.

 

גם במידה וקיים רק חשד לאנאפילקסיס, על המטופלים לקבל אפינפרין, אם כי בחלק מהקשישים עם בעיות לבביות, דוגמת אלו במוסדות סיעודיים, קיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.

 

מעבר לאלרגיות, בחולים מדוכאי חיסון, נשים הרות או מניקות, ניתן לשקול מתן החיסון. יש נתונים מוגבלים אודות תוצאות החיסון במדוכאי חיסון וייתכן כי החיסון לא יהיה בעל יעילות דומה באוכלוסיה זו. הדבר נכון גם לחולים עם מחלה אוטואימונית או אלו תחת טיפול ביולוגי. עם זאת, חולים אלו יכלו להשתתף במחקרים קליניים להערכת חיסונים וניתן לחסן אותם.

 

מתוך הודעת ה-CDC

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לנייר העמדה של האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בנושא.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני