חדשות

אופיואידים משמשים לעיתים קרובות להקלה על כאב בחולים עם טרשת נפוצה (מתוך כנס ה-ACTRIMS)

02/03/2021

 

מבין החולים עם טרשת נפוצה וכאב כרוני, כ-20% מדווחים על שימוש באופיואידים, זאת למרות אזהרות כי תרופות אלו לרוב אינן מומלצות לטיפול במצבי כאב כרוני וחרף חשש מפני התמכרות לטיפול, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ACTRIMS (Americas Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis).

 

לאור מיעוט המחקרים שבחנו את השימוש באופיואידים בחולים עם טרשת נפוצה, החוקרים מארצות הברית בחנו את הנושא במדגם חולים שטופלו במספר מרכזים בשנים 2013-2014.

 

מבין 281 חולים עם טרשת נפוצה, 58 (20.6%) דיווחו על שימוש באופיואידים שניתנו עם מרשם רופא. מבין אלו, הרוב דיווחו על שימוש יומי סדיר (44 חולים, 76%), חלק קטן דיווחו על שימוש בתרופות לפי הצורך (10 חולים, 17%) ואחרים דיווחו על שימוש קצר טווח בלבד (3 חולים, 5%).

 

בקרב מטופלים שדיווחו על שימוש באופיואידים תועדו מדדי עייפות חמורים יותר לפי סולם Modified Fatigue Impact Scale ומדדי כאב גרועים יותר. לא תועדו הבדלים משמעותיים מבחינת גיל, מין, או גזע בין חולים שקיבלו טיפול באופיואידים ואלו שלא נטלו את הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסבירים כי במדגם זה של חולים עם טרשת נפוצה, למעלה מאחד מכל חמישה חולים דיווחו על שימוש באופיואידים וקרוב לאחד מכל שישה חולים דיווחו על שימוש באופיואידים על-בסיס יומי. חולים אשר השתמשו באופיואידים סבלו יותר מכאב ועייפות, בהשוואה לאלו שלא נטלו את הטיפול התרופתי.

 

מתוך כנס ה-ACTRIMS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני