חדשות

טיפול בשילוב של sofosbuvir + simeprevir בחולי הפטיטיס C עם שחמת כבד מתקדמת השיג שיעורי תגובה וירולוגיים גבוהים (American Journal of Gastroenterology )

09/08/2015

מאת מערכת אי-מד

מחקר חדש מה-American Journal of Gastroenterology מדווח כי טיפול בחולי הפטיטיס C כרוני (HCV) עם שחמת הכבד באמצעות ( simeprevir (SMV בשילוב עם sofosbuvir (SOF) משיג שיעורי תגובה וירולוגים יציבים (SVR) גבוהים.

המחברים מציינים ברקע שמטופלים עם HCV ושמחת כבר זקוקים באופן קריטי לטיפול שהוא גם אפקטיבי וגם נסבל. השילוב של SMV , חוסם פרוטאז ושל SOF , חוסם פולימראז, ללא פג-אינטרפרון ו/או ריבאווירין (PEGINF/RBV) הוכיח יכולתו להשיג SVR של 90% במטופלים עם HCV מסוג 1 עם חוסר תגובה לטיפול קודם ו/או שחמת כבד. המחקר הנוכחי נועד להעריך את היעילות של SMV + SOF במטופלים עם שחמת כבד, אי ספיקת כבד בעבר או בהווה והתוויות נגד אחרות לקבלת טיפול ב-PEGINF/RBV .

השתתפו 120 מטופלים עוקבים עם שחמת והתוויות נגד ל-PEGINF/RBV אשר טופלו עם SMV+SOF למשך 12 שבועות. יעד המחקר המרכזי היה ה-SVR לאחר 12 שבועות והשלמת הטיפול.

החוקרים מדווחים כי הגיל הממוצע בקבוצת הטיפול היה 60 , 63% מהם היו גברים, ו-48% היו לבנים, 44% שחורים , 69% עם וירוס מסוג 1A , ו-25% היו עם אי ספיקת כבד קודמת. ה-SVR ע"פ כוונה לטפל היה 81% וחזרת מחלה דווחה בקרב 14% מהמשתתפים. ה-SVR מאלה שטופלו ע"פ הפרוטוקול הגיע ל-87% וכשלון טיפולי אצל 13% .

המאפיין הבסיסי היחידי שהיה קשור ל-SVR על פי ניתוח רב משתנים היה סטטוס Child class . ה-SVR במטופלים עם Child class מסוג A, B ו-C היה בהתאמה 87, 77 ו-67% .

11% מהמטופלים פיתחו תופעות לוואי חמורות שכללו אלח דם (2) , דימום ואריצלי (2), קרצינומה כבדית (2) והיפרבילורובינומיה (8) . אחד המטופלים שלקה באלח דם נפטר.  בשני מטופלים נצפתה חזרת מחלה לאחר יותר מ-12 שבועות מהפסקת הטיפול ב-SMV + SOF .

החוקרים מסכמים כי השילוב של SMV+SOF משיג שיעורים גבוהים של SVE עם שחמת כבד מתקדמת, אך השיעור נמוך יותר ע"פ סטטוס ה-Child class.

The American Journal of Gastroenterology ,28 July 2015

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני