חדשות

שכיחות מוגברת של זיהומי HCV בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים (The Lancet Gastroenterology & Hepatology)

03/01/2021

 

בקרב גברים המקיימים יחסי עם גברים תועדו שיעורי הימצאות והיארעות גבוהים של זיהום בנגיף HCV (Hepatitis C Virus), עם שיעורים גבוהים במיוחד בקרב אלו החיוביים לנגיף HIV, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The Lancet Gastroenterology & Hepatology.

 

ארגון הבריאות העולמי קבע כיעד הכחדה של זיהומי HCV עד שנת 2030. כעת השלימו חוקרים סקירה שיטתית של שיעורי הימצאות והיארעות HCV בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים במטרה לספק הערכות עדכניות בנושא.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו בשני העשורים האחרונים והתמקדו במחקרים שדיווחו על שיעורי הימצאות או היארעות הזיהום הנגיפי בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. שיעורים אלו בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים סווגו לפי נשאות HIV ושימוש בסמים ונבחנו אל מול האוכלוסיה הכללית.

 

הסקירה כללה 194 מחקרים רלבנטיים ושיעורי הימצאות HCV בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים עמדו על 3.4%, עם השיעורים הגבוהים ביותר באפריקה (5.8%) ודרום-מזרח אסיה (5.0%). ברחבי העולם, שיעורי הימצאות HCV עמדו על 1.5% בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים שלא היו נשאי HIV (יחס הימצאות של 1.58, רווח בר-סמך 95% של 1.14-2.01) והיו גבוהים יותר משמעותית בקרב גברים שקיימו יחסי מין עם גברים והיו חיוביים ל-HIV (יחס הימצאות של 6.22, רווח בר-סמך 95% של 5.14-7.29).

 

שיעורי הימצאות HCV היו גבוהים יותר משמעותית בקרב גברים שקיימו יחסי מין עם גברים אשר שללו היסטוריה של שימוש תוך-ורידי בסמים (30.2%) או אלו שדיווחו על שימוש פעיל בסמים אלו (45.6%), בהשוואה לאלו שללו שימוש תוך-ורידי בעבר או בהווה (2.7%).

 

בקרב גברים שקיימו יחסי מין עם גברים ולא היו נשאי HIV, שיעורי היארעות HCV עמדו על 0.12 ל-1,000 שנות-אדם באלו שלא קיבלו טיפול מונע לפני חשיפה ועמדו על 14.8 ל-1,000 שנות-אדם באלו תחת טיפול זה. היארעות HCV בנשאי HIV שקיימו יחסי מין עם גברים עמדו על 8.46 מקרים ל-1,000 שנות-אדם.

 

החוקרים כותבים כי היארעות גבוהה של HCV במחקרים עדכניים להערכת טיפול מונע לפני חשיפה מעידה כי עם עליה בהיקף הטיפול המונע, תתכן עליה בהדבקה בנגיף.

 

The Lancet Gastroenterology & Hepatology 2020

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני