חדשות

דלקת אלרגית של הלחמית משפיעה משמעותית על איכות החיים של ילדים (JAMA Ophthalmol)

15/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

דלקת אלרגית של הלחמית עלולה לפגוע באיכות החיים של ילדים והוריהם, הגורמת דאגות יומיומיות בהיקף משמעותי יותר ממחלות העלולות לסכן את הראיה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין דלקת אלרגית של הלחמית ובין איכות החיים הבריאותית בילדים והוריהם. הם השלימו מחקר פרוספקטיבי מקרה-ביקורת שכלל 92 ילדים בגילאי 5-18 שנים עם דלקת אלרגית של הלחמית ואת הוריהם, כמו גם 96 ילדים בריאים בגיל תואם ואת הוריהם, אשר שימשו כביקורות.  המשתתפים עם דלקת אלרגית של הלחמית סווגו עוד לאלו עם VKC (Vernal Keratoconjunctivitis, 23 ילדים, 25%) או AKC (Atopic Keratoconjunctivitis, 7 ילדים, 7.6%) ואלו עם דלקת אלרגית עונתית (26 ילדים, 28.3%) או כל-שנתית (36 ילדים, 39.1%).

 

מדד Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) שימש להערכת איכות החיים של הילדים ההורים ומהנתונים עולה כי חציון המדד הכולל היה נמוך יותר בילדים עם דלקת אלרגית של הלחמית (69.6 נקודות לעומת 96.7 נקודות, p<0.001) ובהוריהם (68.8 נקודות לעומת 96.5 נקודות, p<0.001).

 

הירידה באיכות החיים הבריאותית הייתה חמורה יותר בהורים (p<0.001) ובילדים (p=0.004) עם VKC/AKC, בהשוואה לאלו עם דלקת אלרגית עונתית/כל-שנתית.

 

בקבוצת הילדים עם דלקת אלרגית של הלחמית זוהה קשר בין מדד גבוה יותר של צביעת פלאורסצין של הקרנית ובין איכות חיים נמוכה יותר של הילדים (p=0.001). מדד גבוה יותר של צביעת פלאורסצין של הקרנית וייעוצים קליניים מרובים נקשרו עם איכות חיים נמוכה יותר בהורים.

 

עוד עולה מהנתונים קורלציה בין מדדי איכות החיים של ההורים ומדדי איכות החיים של הילדים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי דלקת אלרגית של הלחמית מלווה בפגיעה באיכות החיים הבריאותית בקרב ילדים והוריהם.

 

JAMA Ophthalmol. Published online June 10, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני