חדשות

מעדויות חדשות עולה כי וריאנט אומיקרון גורם פחות נזק לריאות (The New York Times)

07/01/2022

 

מנתונים חדשים עולה כי וריאנט אומיקרון גורם פחות נזק לריאות, בהשוואה לזנים קודמים של נגיף הקורונה, ממצאים העשויים לספק הסבר לכך שהווריאנט הנוכחי גורם למחלה פחות חמורה.

 

במחקרים חדשים בעכברים ואוגרים, וריאנט אומיקרון הוביל לנזק מופחת ונראה כי היה מוגבל לדרכי האוויר העליונות, כולל האף, גרון וקנה הנשימה. וריאנטים קודמים של נגיף הקורונה גרמו לעיתים קרובות לצלקות בריאות ובעיות נשימה חמורות.

 

כאשר זן האומיקרון הופיע לראשונה בחודש נובמבר, חוקרים רבים הדגישו את המספר הרב של מוטאציות והביעו חשש מפני השפעת הווריאנט על החולים. מחקרים קודמים הראו כי חלק מהמוטאציות עשויות לאפשר לנגיף לחדור בקלות לתאים או לחמוק מנוגדנים.

 

במהלך החודש האחרון, קבוצות חוקרים רבות בחנו את וריאנט אומיקרון במעבדה במטרה להבין כיצד משפיע על הגוף. למרות שמקרי COVID-19 מדווחים במספרים עולים ברחבי העולם, היקף האשפוזים על-רקע הזיהום הנגיפי עלה רק במעט ונראה כי הווריאנט גורם מחלה פחות חמורה, בהשוואה לזנים הקודמים של הנגיף.

 

בשבוע שעבר, קבוצה של מדענים מארצות הברית ויפן פרסמה נתונים ממחקרים באוגרים ועכברים שהודבקו בזן אומיקרון א בזנים קודמים של נגיף הקורונה. אלו שהודבקו באומיקרון פיתחו נזק ריאתי מופחת והיו בסיכון נמוך יותר למות מהזיהום.  החוקרים ציינו כי עוד האוגרים שבעבר פיתחו מחלה חמורה עם וריאנטים קודמים, כעת הציגו תסמינים קלים יותר.

 

שלושה מחקרים נוספים שפורסמו בשבוע שעבר, כולל שני מחקרים באוגרים ומחקר אחד בעכברים, הראו כי וריאנט אומיקרון הוביל למחלה פחות חמורה, בהשוואה לווריאנט דלתא וזנים אחרים. כל ארבעת המחקרים טרם עברו סיקור עמיתים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא, אם כי מדענים מסבירים כי התוצאות הללו מספקות מקור לתקווה ונראה כי וריאנט אומיקרון גדל לאט יותר בריאות.

 

The New York Times

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני