חדשות

האם חיי מין פעילים עשויים להקל על התסמינים ולשפר את איכות החיים של חולי פרקינסון? (Eur J Neurol)

10/07/2019

 

בגברים עם מחלת פרקינסון וחיי מין פעילים תועדו פחות תסמינים של המחלה ואיכות חיים טובה יותר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת European Journal of Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבות אודות משמעות פעילות מינית בחולי פרקינסון. הם התמקדו בתת-קבוצה של 355 חולים ממחקר PRIAMO (Parkinson Disease Non Motor Symptoms) במטרה לתאר את הקשר בין חיי מין פעילים ובין התקדמות המחלה בשלב מוקדם של מחלת פרקינסון.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי פחות סביר שתסמינים במערכת העיכול (יחס סיכויים של 0.56, p=0.003) ואפתיה (יחס סיכויים של 0.42, P<0.001) יהיו קשורים עם פעילות מינית בגברים. עוד עלה מהנתונים כי פעילות מינית בגברים לוותה במוגבלות מוטורית פחותה (p=0.002), איכות חיים טובה יותר (p=0.022) ומדדי דיכאון נמוכים יותר (p=0.004). מנגד, בנשים לא תוארו קשרים דומים.

 

החוקרים כותבים כי זהו המחקר הפרוספקטיבי הראשון שכלל מדגם גדול של חולי פרקינסון ומצא כי פעילות מינית מלווה במוגבלות מוטורית ולא-מוטורית פחותה, כמו גם באיכות חיים טובה יותר בגברים. ממצאים אלו עשויים להוביל מומחים להפרעות תנועה לשאול מדי פעם את המטופלים על חיי המין שלהם.

 

Eur J Neurol. Published online July 2, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני