חדשות

שילוב חדשני של טיפול ביולוגי הראה יעילות בסרטן צוואר רחם מתקדם (Journal of Clinical Oncology)

03/01/2022

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר פאזה 2 חדש שפורסם ב- Journal of Clinical Oncologyהראה כי הפעולה המשלימה של שתי תרופות חדשות אפשרה לחולות עם סרטן צוואר הרחם חוזר או גרורתי להשיג יתרון קליני לאחר החמרה תחת טיפול בפלטינום. מטופלות שקיבלו שני מעכבי נקודת בקרה - Balstilimab כנגד PD-1 ו-Zalifrelimab כנגד CTLA-4 - כטיפול קו שני היו עם שיעור תגובה כולל של 25.6% ושרידות כללית חציונית של כמעט 13 חודשים.

הניסוי כלל 125 מטופלות עם קרצינומה חוזרת או גרורתית של תאי קשקש, אדנוקרצינומה או קרצינומה אדנוסקוומוטית של צוואר הרחם, שקיבלו קו קודם של טיפול מבוסס פלטינום. המטופלות קיבלו שלוש מנות של Balstilimab דו-שבועית במינון 3 מ"ג\ק"ג בתוספת 1 מ"ג\ק"ג של Zalifrelimab פעם ב-6 שבועות. הטיפול נמשך עד להתקדמות המחלה או עד לרעילות משמעותית. הגיל החציוני היה 50 שנה, וליותר ממחצית מהחולות היו גידולים חיוביים ל-PD-L1, בעוד שלכ-25% היו גידולים שליליים ל-PD-L1.

עבור התוצא העיקרי, השילוב של מעכב PD-1 ונוגדן אנטי-CTLA-4 יצר שיעור תגובה כולל של 25.6%, כולל 10 תגובות מלאות ו-22 תגובות חלקיות. שיעור התגובה גבוה במידה ניכרת מזה המושג בטיפולי קו שני הנוכחיים, שנע בין 4% ל-14%. בקרב חולות עם גידולים חיוביים ל-PD-L1, שיעור התגובה הכללי היה גבוה אף יותר ועומד על 33%, בעוד שיעור התגובה עם גידולים שליליים ל-PD-L1 היה 9%. למרות שההשפעה הגדולה ביותר של טיפול זה תהיה ככל הנראה בחולות חיוביות ל-PD-L1, שיעור תגובה כולל של 9% באלו עם גידולים שליליים ל-PD-L1 עדיין מייצג שיפור לעומת שיעור התגובה של 0% שנצפה בחולות המקבלות Pembrolizumab המאושרת כיום לסרטן צוואר הרחם חיובי ל-PD-L1, אך לא לגידולים שליליים ל-PD-L1.

המחברים דיווחו על שרידות חציונית ללא התקדמות של 2.7 חודשים ועל 21% שרידות ללא התקדמות של 12 חודשים. חציון השרידות הכולל היה 12.8 חודשים. לאחר 6 חודשים, 69.2% מהחולות היו בחיים, וב-12 חודשים, 53.3% היו בחיים. לשם השוואה, חציון השרידות הכולל לאחר התקדמות בטיפול בפלטינום הוא בין 7 ל-8 חודשים. כפי שנצפה בטיפולים אימונותרפיים אחרים, התגובות לרוב נמשכו לאחר הפסקת הטיפול בתרופה. באשר לתופעות לוואי, הנפוצות ביותר היו תת פעילות של בלוטת התריס, שלשולים, עייפות ובחילות. תופעות לוואי שהובילו לירידה במינון התרחשו ב-12.3% מהמטופלות, ואלו שהובילו להפסקת הטיפול התרחשו ב-7.7% מהמטופלות.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני