חדשות

נדודי שינה ממושכים מילדות מלווים בסיכון מוגבר להפרעות חרדה ומצב רוח במבוגרים (מתוך כנס Sleep)

14/06/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס SLEEP 2021 עולה כי תסמיני נדודי שינה הנמשכים מתקופת הילדות לבגרות מלווים בסיכון מוגבר להפרעות מצב רוח וחרדה במבוגרים צעירים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבות אודות הקשר בין נדודי שינה ובין הסיכון לבעיות הפנמה (Internalizing Disorders), הצורה הנפוצה ביותר של פסיכו-פתולוגיה, במבוגרים צעירים.

 

מדגם Penn State Child Cohort הינו מדגם מבוסס-אוכלוסיה שכלל 700 ילדים (גיל חציוני של 9 שנים), אשר היו במעקב לאחר 8 שנים כמתבגרים (421 משתתפים, גיל חציוני של 16 שנים) ולאחר כ-15 שנים כמבוגרים צעירים (492 משתתפים, גיל חציוני של 24 שנים). תסמיני נדודי שינה נקבעו על-פי דיווח ההורים (בילדות) או דיווח –עצמי (בגיל ההתבגרות ובבגרות צעירה).

 

ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לגיל, מוצא/גזע, מין והיסטוריה של בעיות הפנמה בילדות/ההתבגרות או שימוש בתרופות פסיכו אקטיביות.

 

החוקרים מדווחים כי נדודי שינה ממושכים מהילדות לבגרות לוותה בעליה של פי 2.8 בסיכון לבעיות הפנמה בבגרות (יחס סיכון של 2.83, רווח בר-סמך 95% של 1.79-4.49), בעוד שהופעה לסירוגין של נדודי שינה נקשרה בקשר גבולי עם בעיות הפנמה בבגרות (יחס סיכון של 1.70, רווח בר-סמך 95% של 0.99-2.91). נדודי שינה בתקופת הילדות שחלפו בבגרות לא נקשרו עם סיכון מוגבר לבעיות הפנמה בבגרות (יחס סיכון של 0.92, רווח בר-סמך 95% של 0.38-2.24).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הופעת תסמיני נדודי שינה בילדות, הנותרים לאורך שלבי החיים בגיל ההתבגרות ובבגרות צעירה, ללא תלות באבחנה קודמת או טיפול תרופתי. מנגד, תסמיני נדודי שינה בילדות שחלפו במעבר לגיל ההתבגרות לא לוו בסיכון מוגבר לבעיות הפנמה בבגרות צעירה.

 

מאחר ותסמיני נדודי שינה עשויים להקדים הופעת בעיות הפנמה דרושים מחקרים נוספים להערכת הצורך בהתערבויות מוקדמות לשיפור השינה במטרה למנוע הפרעות במצב הרוח.

 

Sleep, Volume 44, Issue Supplement_2, May 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני