חדשות

אינסומניה מלווה בסיכון מוגבר למפרצת ודימום תת-עכבישי (Journal of the American Heart Association)

14/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש מהם עולה קשר בין אינסומניה ובין מפרצת תוך-גולגולתית ודימום תת-עכבישי עקב מפרצת.

 

במסגרת מחקר רנדומיזציה מנדליאנית ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין הרגלי חיים (כולל עישון, צריכת קפה, שינה ופעילות גופנית) וגורמים קרדיו-מטבוליים (מדד מסת גוף, משק סוכר, סוכרת מסוג 2, לחץ דם דיאסטולי וסיסטולי, פרופיל שומנים ומדדי דלקת ותפקוד כלייתי) עם הסיכון למפרצת תוך-גולגולתית ודימום תת-עכבישי עקב מפרצת.

 

החוקרים אספו נתונים ממטה-אנליזות של מחקרי GWAS (Genome-Wide Association Studies) לאיסוף נתונים אודות הקשר הגנטי בין גורמי סיכון הפיכים והתוצאים שנבחנו במחקר.

 

מהנתונים עולה כי נטייה גנטית לעישון, אינסומניה ולחץ דם גבוה יותר לוו בסיכון מוגבר למפרצת תוך-גולגולתית ודימום תת-עכבישי עקב מפרצת.

 

באשר למפרצת תוך-גולגולתית, יחסי הסיכויים עמדו על 3.20 (רווח בר-סמך 95% של 1.93-5.29) לכל עליה של סטיית תקן אחת במדד עישון, 1.24 (רווח בר-סמך 95% של 1.10-1.40) לכל עליה של יחידה אחת במדד אינסומניה ויחס סיכויים של 2.92 (רווח בר-סמך 95% של 2.49-3.43) לכל עליה של 10 מ"מ כספית בלחץ דם דיאסטולי. בנוסף, תועדה עדות חלשה לקשרים בין נטייה גנטית לפעילות גופנית מופחתת, רמות טריגליצרידים גבוהות יותר, מדד מסת גוף גבוה יותר ורמות LDL נמוכות יותר עם סיכון מוגבר למפרצת תוך-גולגולתית וסיכון מוגבר לדימום תת-עכבישי עקב מפרצת, כאשר רווח בר-סמך 95% חצה את קו הגבול לפחות עבור אחד התוצאים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מחקר רנדומיזציה מנדליאנית מעיד כי עישון, אינסומניה ולחץ דם גבוה הינם גורמי סיכון מג'וריים למפרצת תוך-גולגולתית ודימום תת-עכבישי עקב מפרצת.

 

Journal of the American Heart Association. November 3, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני