חדשות

כלי חדש עושי לסייע באבחנה מדויקת של לופוס (Annals of the Rheumatic Diseases)

02/03/2021

 

רופאים מיוון פיתחו ותיקפו כלי חדש ומדויק הנועד לסייע באבחנה של מחלת לופוס על-בסיס מאפיינים קליניים וסרולוגיים. במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases מדווחים החוקרים כי מודל SLE Risk Probability Index עשוי לסייע באבחנה מוקדמת וטיפול בחולים עם לופוס לשיפור תוצאות המחלה.

 

החוקרים השתמשו במערכת לימוד מכונה במורה לפתח את אלגוריתם SLERPI על-סמך נונים מ-802 מבוגרים עם לופוס או מחלות ריאומטיות ששימשו כביקורות. המודל הטוב ביותר תוקף ב-512 מבוגרים עם לופוס וב-143 ביקורות.

 

המודל כלל 14 משתנים שהתבססו על מאפיינים קליניים וסרולוגיים סטנדרטיים. המנבאים המשמעותיים ביותר של לופוס במודל כללו תרומבוציטופניה/אנמיה המוליטית, פריחה מקולופפולרית/בלחיים, פרוטאינוריה, רמות נמוכות של C3 ו-C4, נוגדנים כנגד גרעין והפרעה אימונולוגית.

 

המודל הדגים דיוק מצוין לזיהוי לופוס (94.8%) ורגישות גבוהה לזיהוי מחלה מוקדמת (93.8%), מעורבות כלייתית (97.9%), נוירו-פסיכיאטרית (91.8%) ומחלה חמורה הדורשת טיפול ביולוגי/דיכוי חיסוני (96.4%).

 

בעקבות ניתוח סטטיסטי החוקרים המירו את הנתונים למערכת ניקוד פשוטה, המבוססת על מאפיינים קליניים וסרולוגיים, כאשר לערך סף של 7 נקודות דיוק של 94.2%.

 

הכלי החדש בהחלט יכול לשמש במקרים בהם עולה חשד ללופוס, כאשר יש לאשר את התוקף של המודל באוכלוסיות אחרות.

 

Annals of the Rheumatic Diseases, online February 10, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני