חדשות

מקומו של ניתוח בטיפול בחולים עם דימום מדרכי עיכול תחתונות (מתוך כנס ה-ACG)

26/10/2021

 

במהלך קורס לימודי המשך שנערך במסגרת הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology, אחד המומחים הציג הנחיות מבוססות-עדויות בהן הושלמה סקירה של בדיקות קולונוסקופיה דחופות, גישות טיפול רדיוגרפיות וניתוח במקרים של דימום מדרכי העיכול התחתונות.

 

המומחים מסבירים כי סיווג המטופלים כעת פשוט יותר וכולל שתי זרועות – זרוע הכוללת חולים לא-יציבים וזרוע הכוללת חולים יציבים, בהשוואה לסיווג קודם שכלל זרוע שלישית של חולים בטווח הביניים, בהם לא היה ברור אם נדרשה בדיקת התערבות רדיוגרפית או קולונוסקופיה דחופה.

 

בין ההנחיות לניהול הטיפול בחולים עם דימום ממערכת העיכול מסבירים החוקרים כי יש להשלים בדיקת קולונוסקופיה מוקדם ככל הניתן, אם כי לא מדובר בפרוצדורה דחופה. על הרופאים לנסות להשיג הכנה באיכות טובה לקראת הבדיקה. אמצעים מכאניים כמו קליפים או קשירות עדיפים על פני שיטות תרמיות והטיפול צריך להיות מכוון באופן ישיר לנגע או לשני צידי הנגע.

 

הבדיקה הטובה ביותר לזיהוי ואיתור מיקום דימום היא בדיקת CT Angiography. לאחר בדיקה חיובית, יש להשלים אנגיוגרפיה באופן מיידי להבטחת תוצאות טובות. ניתוח מהווה את המוצא האחרון לטיפול במקרים של דימום ממערכת העיכול התחתונה.

 

במידה ונדרשת התערבות ניתוחית, על רופאים לזהות את אתר הדימום לפני הניתוח.

 

המומחים מדגישים כי ניתוח מהווה את המוצא האחרון ומהווה אפשרות מתאימה רק לחולים בהם כל יתר האפשרויות נכשלו.

 

מתוך כנס ה-ACG

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני