חדשות

הדרכה קבוצתית משפרת תסמינים ואיכות חיים בחולים עם מחלת צליאק (BMC Gastroenterol)

22/01/2022

 

תכנית הדרכה קבוצתית משפרת תסמינים גסטרואינטסינאליים ואיכות חיים בחולים עם מחלת צליאק, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Gastroenterology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הסרה מלאה של גלוטן מהדיאטה הינה הטיפול היחיד הזמין כיום למחלת צליאק. אי-הקפדה על דיאטה נטולת-גלוטן מובילה לירידה באיכות החיים והחמרת תסמינים. עם זאת, קשה לשמור על היענות קפדנית לדיאטה זו. הדרכה קבוצתית מהווה שיטה נוספת לחינוך תזונתי ומספקת מידע מפורט יותר ותמיכה מחולים אחרים שחוו את אותה בעיה, תוך עידוד דיונים והצפת בעיות של החולים.

 

במסגרת המחקר הנוכחי בחנו החוקרים את ההשפעה של הדרכה קבוצתית אל מול הדרכה פרטנית על שיפור ניהול התסמינים ואיכות החיים של 130 חולים עם מחלת צליאק אשר הקפידו על דיאטה נטולת גלוטן למשך לפחות שלושה חודשים. לאחר ההקצאה האקראית, 66 חולים לקחו חלק בהדרכה קבוצתית ו-64 חולים עברו הדרכה פרטנית במרפאת צליאק למשך שלושה חודשים.

 

החוקרים התבססו על מדד GSRS (GI Symptom Rating Scale) ושאלוני SF-36 להערכת תסמינים במערכת העיכול ואיכות חיים בתחילת המחקר ושלושה חודשים לאחר ההתערבות.

 

מהתוצאות עולה כי בקרב חולים בקבוצת ההתערבות תועדו מדדי GSRS נמוכים יותר משמעותית, בהשוואה לאלו בזרוע הביקורת (P=0.04) לאחר 3 חודשים, לצד מדדי כאב בטן נמוכים יותר משמעותית (p=0.04).

 

שאלון SF-36 הדגים שיפור דומה באיכות החיים, עם שיפור במרכיב הנפשי (p<0.001) ובמרכיב הגופני (p=0.03) בזרוע ההתערבות לאחר שלושה חודשים. מניתוח סטטיסטי עלה כי המרכיב הנפשי היה טוב יותר משמעותית לאחר ההתערבות, בהשוואה לתוצאות בקבוצת הביקורת (p=0.02).

 

ממצאי המחקר מעידים כי הדרכה קבוצתית לוותה בשיפור משמעותיי בתסמינים במערכת העיכול ובאיכות החיים של החולים, בהשוואה להדרכה שגרתית. לאור זאת, בחולים עם מחלת צליאק יש מקום להדרכה קבוצתית לשיפור ההיענות של החולים לדיאטה דלת-גלוטן ושיפור איכות החיים.

 

BMC Gastroenterol 2022

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני