חדשות

תוצאות מבטיחות למערכת לולאה סגורה היברידית במבוגרים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes Care)

18/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care עולה כי בהשוואה לטיפול הסטנדרטי במבוגרים עם סוכרת מסוג 1 בזריקות אינסולין מרובות כל יום או במשאבת אינסולין, השימוש במערכת לולאה סגורה היברידית הוביל לשיפור האיזון הגליקמי לפי ערכי המוגלובין מסוכרר ומשך הזמן ששהו החולים בטווח היעד של רמות הסוכר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את האיזון הגליקמי והתוצאות הפסיכו-סוציאליות של מערכת לולאה סגורה היברידית, לעומת מתן מינון אינסולין לפי החלטת המטפל עם זריקות יומיות מרובות או משאבת אינסולין.

 

מדגם המחקר כלל מבוגרים עם סוכרת מסוג 1 תחת טיפול בזריקות אינסולין או משאבת אינסולין עם מד סוכר רציף. המשתתפים חולקו באקראי לשימוש במערכת לולאה סגורה היברידית של מדטרוניק או להמשך הטיפול הנוכחי למשך 26 שבועות. התוצא העיקרי היה משך הזמן בו שהו בטווח היעד (70-180 מ"ג/ד"ל) לפי מדידות במד סוכר רציף במהלך 3 השבועות האחרונים של המחקר.

 

מבין 120 (גיל ממוצע של 44.2 שנים, 53% נשים) המשתתפים המחקר, 61 חולקו לזרוע טיפול בלולאה סגורה היברידית ו-59 חולקו לקבוצת הביקורת.

 

מהנתונים עלה כי משך הזמן בו שהו החולים בטווח היעד של רמות הסוכר עלה מ-55% בתחילת המחקר ל-70% לאחר 26 שבועות עם השימוש במערכת לולאה סגורה היברידית, בעוד שבקבוצת הביקורת לא תועד שינוי במשך הזמן בו שהו החולים בטווח היעד (55% בתחילת המחקר ולאחר 26 שבועות) (p<0.0001).

 

ריכוז המוגלובין מסוכרר היה נמוך יותר בקרב חולים בזרוע ההתערבות, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת (הבדל חציוני של 0.4%-, p<0.0001) ותחושת הרווחה של המטופלים הייתה גבוהה יותר (הבדל של 1.2 נקודות, p<0.0048) ללא החמרה במצוקה על-רקע סוכרת, באיכות השינה או בתפקוד הקוגניטיבי.

 

החוקרים מדווחים על 17 אירועים חריגים חמורים (9 על-רקע המכשיר) בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-13 אירועים בקבוצת הביקורת.

 

ממצאי המחקר מעידים על יתרונות השימוש במערכת לולאה סגורה היברידית במבוגרים עם סוכרת מסוג 1.

 

Diabetes Care 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני