חדשות

טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים מלווה בסיכון מוגבר לנפילות ושברים (JAMA Netw Open)

03/12/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים, המשמש לטיפול בסרטן ערמונית, מלווה בסיכון מוגבר לנפילות ושברים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בתת-קבוצה של חולים תחת טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים תועדו שיעורי היארעות גבוהים של נפילות ושברים, אם כי הסיכון היחסי לנפילות ושברים על-רקע הטיפול אינו ידוע. מטרת המחקר הייתה לקבוע אם טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים מלווה בסיכון מוגבר לנפילות ושברים בחולים עם סרטן ערמונית.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי Cochrane, Scopus ו-MedlinePlus לזיהוי מחקרים אקראיים להשוואת חולים עם סרטן ערמונית אשר קיבלו טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים או פלסבו. התוצא העיקרי של הסקירה היה הסיכון היחסי לנפילות ושברים בחולים שקיבלו טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים.

 

הסקירה כללה 11 מחקרים שענו על קריטריוני המחקר (11,382 גברים, גיל ממוצע של 72 שנים), כולל 6,536 חולים שטופלו במעכבי קולטנים לאנדרוגנים (Enzalutamide, Apalutamide, או Darolutamide) בשילוב עם Androgen Deprivation Therapy או משלבים אחרים עם Enzalutamide, מנגד, 4,846 חולים נכללו בקבוצת הביקורת ואלו קיבלו פלסבו, Bicalutamide, או Abiraterone.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי היארעות נפילות עמדו על 8% (525 נפילות) בקבוצת הטיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים, לעומת 5% (221 נפילות) בקבוצת הביקורת. שיעורי היארעות שברים עמדו על 4% (242 שברים) לעומת 2% (107 שברים), בהתאמה.

 

מניתוח סטטיסטי של נתוני המחקר עלה כי השימוש במעכבי קולטנים לאנדרוגנים לווה בעליה של 80% בסיכון לנפילה בכל דרגה (סיכון יחסי של 1.8, p<0.001), עליה של 60% בסיכון לנפילה בדרגה 3 ומעלה (סיכון יחסי של 1.6, p<0.001), עליה של 59% בסיכון לשבר בכל-דרגה (סיכון יחסי של 1.59, p<0.001) ועליה של 71% בסיכון לשבר בדרגה 3 ומעלה (סיכון יחסי של 1.71, p=0.01).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי הסקירה מעידים כי טיפול במעכבי קולטנים לאנדרוגנים מלווה בסיכון מוגבר לנפילות ושברים בחולים עם סרטן ערמונית. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את המנגנונים בבסיס הקשר הנ"ל ולפתח גישות להפחתת הסיכון לשברים ונפילות על-רקע טיפול זה.

 

JAMA Netw Open. Published online November 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני