חדשות

תוצאות מבטיחות לחיסון כנגד נגיף זיקה (Annals of Internal Medicine)

21/02/2021

 

חיסון אפשרי כנגד נגיף זיקה הוביל לתגובת נוגדנים ב-80% מהמחוסנים שקיבלו שתי מנות של החיסון במחקר בשלב 1. במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מדווחים חוקרים כי למרות שחלה ירידה בשיעור מקרי זיהום בנגיף זיקה בשנים האחרונות, התפשטות היתושה מסוג אדס (Aedes) האחראית להדבקה בנגיף מעלה את הסיכון להתפתחות מגפה בעתיד.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הבטיחות והאימונוגניות של חיסון Ad26.ZIKV.001, העשוי לשמש כחיסון למניעת הדבקה בנגיף זיקה. המחקר בשלב 1 נערך בארצות הברית וכלל 100 מתנדבים בריאים, אשר חולקו באקראי לקבלת החיסון האפשרי במשטרה של מנה אחת או שתי מנות חיסון, או פלסבו.

 

מהנתונים עולה כי כ-80% מהמשתתפים בקבוצות שקיבלו את שתי מנות החיסון הדגימו תגובת נוגדנים למשך כשנה לאחר החיסון. טיטר גיאומטרי ממוצע הגיע לשיא של 823.4 בקבוצת המשתתפים שקיבלו מנה נמוכה/מנה נמוכה ולשיא של 961.5 באלו שקיבלו מנה גבוהה/מנה גבוהה של החיסון. לאחר 365 ימים, טיטר גיאומטרי ממוצע בקבוצות אלו עמד על 68.7 ו-87.0, בהתאמה.

 

מתן מנה יחידה של החיסון הובילה לרמה דומה של טיטר נוגדנים מנטרלים, אך שיא נמוך יותר של תגובה מנטרלת בהשוואה למשטרים שהתבססו על מתן שתי מנות חיסון.

 

מרבית האירועים החריגים המדווחים היו בדרגה קלה-עד-בינונית וחלפו במהירות; התופעות הנפוצות כללו כאב ורגישות באתר הזריקה, כאבי ראש ועייפות. לאחר מנת החיסון הראשונה, 75% מהמשתתפים בקבוצות שקיבלו מנת חיסון נמוכה, 88% מהמשתתפים שקיבלו מנת חיסון גבוהה ו-45% מאלו שקיבלו פלסבו, דיווחו על תגובות מקומיות. בנוסף, 73%, 83% ו-40% מהמשתתפים שקיבלו מנה נמוכה, מנה גבוהה ופלסבו, בהתאמה, דיווחו על אירועים חריגים סיסטמיים. הדיווחים היו דומים לאחר מתן מנת החיסון השניה. עוד דווח על שני אירועים חריגים חמורים, שאינם על-רקע החיסון; מקרה אחד של דלקת ריאות מימין ומקרה אחד של הפלה ספונטאנית לא-שלמה.

 

החוקרים גם בחנו את ההשפעה המגנה של החיסון במודל עכברים, עם עדות להגנה מפני הדבקה לאחר חשיפה לנגיף זיקה בעקבות העברת נוגדנים ממשתתפים לעכברים, בנוכחות קורלציה בין טיטר הנוגדנים ובין דרגת ההגנה במודל זה.

 

הבטיחות והפרופיל האימונוגני של חיסון Ad26.ZIKV.001 תומך בהמשך פיתוח חיסון זה כנגד נגיף זיקה, במקרה ויהיה צורך בכך.

 

Annals of Internal Medicine 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני