חדשות

תסמונת מטבולית מעלה את הסיכון לתמותה לאחר חבלה (J Am Coll Surg)

16/11/2019

 

בחולים עם פציעה חמורה תועד סיכון גבוה יותר לסיבוכים או תמותה במידה וסבלו מתסמונת מטבולית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-American College of Surgeon ופורסמו בכתב העת Journal of the American College of Surgery.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 4,491 משתתפים בגילאי 16 שנים ומעלה עם חבלות חמורות, כולל 100 חולים עם תסמונת מטבולית, אשר טופלו בין 2014-2018. חולים עם תסמונת מטבולית היו הרבה יותר מבוגרים (גיל ממוצע של 64 שנים, בהשוואה לגיל ממוצע של 39 שנים בשאר המשתתפים במחקר). כל החולים עם תסמונת מטבולית סבלו מהשמנה, בעוד שאלו ללא תסמונת מטבולית נטו להיות בעלי משקל תקין או עודף-משקל קל.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי התמותה עמדו על 14% בקרב חולים עם תסמונת מטבולית, בהשוואה ל-7.1% בקרב פצועי טראומה אחרים. בהשוואה לאלו ללא תסמונת מטבולית, בנבדקים עם תסמונת מטבולית תועד סיכון גבוה פי 2.5 לתמותה במהלך תקופת המחקר. 

 

ממצאי המחקר הצביעו על השפעה משמעותית של תסמונת מטבולית על התמותה והתוצאות בפצועי טראומה. החוקרים מסבירים כי מעבר לשיעורים המוגברים של סיבוכים קרדיווסקולאריים על-רקע תסמונת מטבולית, הם זיהו גם משך אשפוז ארוך משמעותית בבית החולים (16.5 ימים לעומת 11 ימים, בממוצע) וביחידות טיפול נמרץ (9 ימים לעומת 5 ימים, בממוצע), עם משך הנשמה מכאנית ארוך יותר (12 ימים, בהשוואה ל-5 ימים, בהתאמה).

 

בנוסף, 51% מהחולים עם תסמונת מטבולית לא יכלו להשתחרר ישירות מבית החולים לביתם והם נשלחו למרכזי שיקום או מוסדות אחרים, זאת בהשוואה ל-30% מפצועי טראומה אחרים.

 

החוקרים כותבים כי זיהוי מוקדם של תסמונת מטבולית עם גישות טיפול פרטניות ומותאמות עשויים לשפר את התוצאות באוכלוסיה זו.

 

J Am Coll Surg 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני