חדשות

האם בחולי טרשת נפוצה סיכון מוגבר למחלות ממאירות? (מתוך כנס ה-EAN)

02/07/2019

 

בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, בחולים עם טרשת נפוצה קיים סיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות ממאירות, בפרט מחלות של מערכת הנשימה ומערכת העצבים המרכזית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מנורבגיה, שהוצגו במהלך כנס ה-Congress of the European Academy of Neurology.

 

מדגם המחקר כלל 6,883 משתתפים, 8,918 מהאחאים שלהם ו-37,919 משתתפים מהאוכלוסייה הכללית בנורבגיה, אשר שימשו כביקורות בריאות.

 

לאורך 65 שנות המעקב (בין 1952 ועד 2017), הסיכון הכולל לממאירות בקרב חולים עם טרשת נפוצה היה גבוה ב-14%, בהשוואה לביקורות ללא טרשת נפוצה (יחס סיכון של 1.14, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.23).

 

השיעור המוגבר של מחלות ממאירות זוהה בפרט עם ממאירויות של מערכת הנשימה, כולל לימפומה ולויקמיה (יחס סיכון של 1.66), מערכת השתן (יחס סיכון של 1.51) ומערכת העצבים המרכזית, כולל קרומי המוח (יחס סיכון של 1.52).

 

הקשר היה משמעותי בנשים, אך לא היה מובהק בגברים. עם זאת, החוקרים סבורים כי ממצא זה נובע מהמספר הקטן של גברים עם טרשת נפוצה במחקר זה.

 

החוקרים מציינים כי עישון עשוי לסייע בהסבר חלק מהסיכון המוגבר לממאירויות באוכלוסיית חולים עם טרשת נפוצה. מחקרים קודמים מנורבגיה מצאו כי חולי טרשת נפוצה נוטים יותר לעשן, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית בנורבגיה וממצא זה עשוי להסביר את הסיכון המוגבר לממאירויות בדרכי הנשימה והשתן.

 

עוד מציינים החוקרים כי תתכן הטיה משנית לכך שחולים עם טרשת נפוצה נוטים להשלים בדיקות MRI בתדירות גבוהה, ואלו עשויות להוביל לזיהוי הממאירויות בשלב מוקדם, בעוד שנבדקים באוכלוסיה הכללית עשויים להיות מאובחנים רק לאחר הופעת תסמינים הקשורים לממאירות.

 

לבסוף, תהליכי דלקת, הסמן האופייני לטרשת נפוצה, עשויים לתרום לסיכון המוגבר לממאירויות של קרומי המוח.

 

מעניין לציין כי בחולים עם טרשת נפוצה לא תועד סיכון מוגבר באופן כולל לממאירויות, בהשוואה לאחאים שלהם. ממצא זה נבע בעיקר מסיכון נמוך יותר לממאירויות המטולוגיות בחולים אלו, בהשוואה לאחים ואחיות שלהם (יחס סיכון של 0.55, רווח בר-סמך 95% של 0.37-0.82).

 

מתוך כנס ה-EAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני