חדשות

בחולים המתחילים טיפול ב -Interferon beta-1a) Rebif ), מתן הזריקות בשעות הערב עשוי להקל על תסמינים דמויי-שפעת (Journal of Neurology)

05/05/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Neurology, בחודש פברואר 2020, עולה כי בחולים המתחילים בטיפול ב-Rebif (Interferon beta-1a), מתן הזריקות בשעות הערב עשוי להביא להקלה בתסמינים דמויי-שפעת במהלך שמונת השבועות הראשונים לטיפול בחולים עם טרשת נפוצה התקפית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול ב-Rebif משמש לטיפול בחולים עם טרשת נפוצה התקפית, אך הטיפול מלווה בהופעת תסמינים דמויי-שפעת. עד כה לא פורסמו המלצות אודות ההשפעה של מתן הזריקות בערב או בבוקר ואם מועד מתן הטיפול עשוי להביא להקלה או החמרה בתסמינים דמויי-שפעת.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון אם בטיפול בחולים עם טרשת נפוצה התקפית, מתן Rebif בבוקר עשוי להשפיע על חומרת תסמינים דמויי-שפעת, בהשוואה למתן הזריקות בערב. כיעד משני של המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם מועד מתן הזריקה עשוי להביא לשיפור איכות החיים של החולים.

 

החוקרים השלימו מחקר בשלב 4, אקראי-מבוקר, רב-מרכזי, בתווית-פתוחה, אשר ארך 12 שבועות. הם סקרו 217 חולים שטופלו ב-29 מרכזים רפואיים באיטליה וכללו 200 חולים. מבין אלו, 104 חולים חולקו באקראי לטיפול בזריקות Rebif בשעות הבוקר ו-96 חולים קיבלו את הטיפול בשעות הערב.

 

מהנתונים עולה כי מתן זריקות Rebif בבוקר הוביל למדדי תסמינים דמויי-שפעת גבוהים יותר, כפי שנקבע לפי שאלון Multiple Sclerosis Treatment Concern Questionnaire לאחר 4 שבועות (p=0.0083) ולאחר 8 שבועות (p=0.0079); עם זאת, ההבדל לא נותר עוד מובהק סטטיסטית בתום 12 שבועות המחקר.

 

החוקרים כותבים כי בחולים המתחילים בטיפול ב-Rebif, מתן הזריקות בערב במהלך שמונת השבועות הראשונים עשוי להביא לשיפור בתסמינים דמויי-שפעת; עם המשך הטיפול התרופתי, ניתן לקבוע את מועד מתן הזריקות בהתאם לאורח החיים והעדפות המטופלים.

המידע מוגש בחסות חברת MERCK

 

Patti F. et al. Journal of Neurology, 20 February 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני