חדשות

הערכת הסיכון לסיבוכים מאקרווסקולאריים ותמותה בחולים עם טרשת נפוצה באנגליה (JAMA Neurol)

11/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טרשת נפוצה מלווה בסיכון מוגבר למחלה קרדיווסקולארית וצרברווסקולארית, כאשר העליה בסיכון אינה נובעת רק מגורמי סיכון מוכרים למחלות אלו.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שטרשת נפוצה מלווה בסיכון מוגבר לתחלואה ותמותה קרדיווסקולארית, אין נתונים רבים בנושא. מטרתם כעת הייתה לבחון אם הסיכון לאירועים מאקרווסקולאריים ותמותה שונה בקרב חולים עם טרשת נפוצה, בהשוואה לאוכלוסיה תואמת של חולים ללא טרשת נפוצה.

 

התוצאים העיקריים כללו תסמונת כלילית חדה, מחלה צרברווסקולארית, כל מחלה מאקרווסקולארית (כולל מחלת עורקים היקפית) ותמותה (תמותה מכל-סיבה ותמותה קרדיווסקולארית).

 

מדגם המחקר כלל 12,251 חולים עם טרשת נפוצה (גיל ממוצע של 44.9 שנים, 66.9% נשים) ו-72,572 משתתפים תואמים ללא טרשת נפוצה (גיל ממוצע של 44.9 שנים, 69.8% נשים).

 

בהשוואה לאלו ללא טרשת נפוצה, אבחנה של טרשת נפוצה לוותה בעליה של 28% בסיכון לתסמונת כלילית חדה, עליה של 59% בסיכון למחלה צרברווסקולארית, עליה של 32% בסיכון למחלה מאקרווסקולארית כלשהי, סיכון גדול פי 3.5 לתמותה מכל-סיבה וסיכון גדול פי 1.5 לתמותה קרדיווסקולארית.

 

ההבדלים באירועים מאקרווסקולאריים היו בולטים יותר בקרב נשים, בהשוואה לגברים. הסיכון לתמותה גם כן היה גבוה יותר בנשים בהשוואה לגברים.

 

החוקרים מציינים כי טיפול להפחתת רמות שומנים בדם (בעיקר סטטינים) לווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר בקרב חולים עם טרשת נפוצה.

 

לאור ההשפעות המשמעותיות של מחלות אלו בחולים עם טרשת נפוצה, החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

JAMA Neurol. Published online May 4, 2020

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני