חדשות

האם חלבוני טאו עשויים לסייע בחיזוי מוגבלות מוקדמת על-רקע טרשת נפוצה? (מתוך כנס MSVirtual 2020)

14/09/2020

 

חלבוני טאו עשויים לסייע בניבוי מוגבלות מוקדמות ופרוגנוזה גרועה יותר בחולים עם טרשת נפוצה, כך עולה מנתוני מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-MSVirtual, כנס משותף של ה-ACTRIMS ו-ECTRIMS.

 

מדגם המחקר כלל 109 (62% נשים) חולים עם אבחנה חדשה של טרשת נפוצה, כולל 95 חולים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, אשר היו במעקב למשך 4 שנים, בממוצע. דגימות נוזל שדרה נלקחו בתחילת המחקר. עומס הנגעים בחומר הלבן, נוכחות נגעים בחוט השדרה ונוכחות נגעים העוברים האדרה ע"י גדוליניום שימשו כסמנים הדמייתיים לחיזוי הפרוגנוזה. תוצאות המוגבלות נקבעו על-סמך מדדי MSSS (MS Severity Scores) ו-ARMSS (Age-Related MS Severity Scores) בתום המעקב.

 

החוקרים מדווחים כי בחולים עם טרש נפוצה ורמות גבוהות יותר של חלבוני טאו בנוזל השדרה בעת האבחנה פיתחו מדדי MSSS ו-ARMSS גבוהים יותר לאורך 4 שנים, בהשוואה לחולים עם רמות נמוכות יותר של חלבוני טאו.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי חלבוני טאו ניבאו מוגבלות מוקדמת לפי מדד MSSS (p=0.009) ו-ARMS (p=0.01). החוקרים זיהו מגמה לא-מובהקת סטטיסטית בין כמות גדולה יותר של חלבוני טאו ובין עומס נגעים גדול יותר ומעורבות חוט השדרה. לא תועד קשר מובהק סטטיסטית עם ביתא-עמילואיד.

 

החוקרים מסבירים כי למרות שלא נערכה השוואה ישירה בין רמות חלבוני טאו בנוזל השדרה אל מול נוירו-פילמנטים בחולים עם טרשת נפוצה, ממצאי המחקר מציעים כי חלבוני טאו בנוזל שדרה עשויים לשמש כסמן פרוגנוסטי חליפי לחיזוי התפתחות מוגבלות חמורה יותר בחולים עם אבחנה חדשה של טרשת נפוצה.

 

מתוך כנס MSVirtual 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני