חדשות

הנחיות חדשות מטעם ESMO קובעות כי ניתן לטפל בבטחה בחולי סרטן רבים בזמן מגפת הקורונה (Ann Oncol)

04/08/2020

 

בעידן COVID-19, אין להפסיק או לדחות טיפול במחלות ממאירות מאחר והדבר עשוי לפגוע בהישרדות החולים, כך עולה מהמלצות חדשות מטעם ESMO (European Society of Medical Oncology) שפורסמו בכתב העת Annals of Oncology.

 

המלצה חשובה נוספת קוראת להפסיק לתייג את כל החולים עם ממאירות כאלו הפגיעים לזיהום בנגיף, מאחר והדבר עלול להוביל לטיפול לא-הולם לו עשויות להיות השלכות שליליות.

 

מחקרים מצאו כי חולי סרטן מצויים בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים ותמותה משנית ל-COVID-19. מנתוני מרשם COVID-19 and Cancer Consortium Registry, לדוגמא, עולה כי בחולים עם ממאירות מתקדמת ו-COVID-19 תועדה עליה של פי חמש בסיכון לתמותה לאחר 30 ימים, בהשוואה לחולים שהיו בהפוגה או ללא עדות לממאירות.

 

עם זאת, למרות שהדבר עשוי להיות נכון לחלק מהחולים, החוקרים מדגישים כי חולי סרטן אינם קבוצה הטרוגנית וכי המונח סרטן בפני עצמו, מייצג מגוון רחב של מחלות שונות. המומחים מאירופה מציינים כי העדויות הנוכחיות מציעות כי חולים רבים עם גידולים מוצקים אינם בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

לאור זאת, הפרוגנוזה של מחלות סרטן משתנה באופן נרחב וההתייחסות לכלל החולים עם ממאירות ככאלו המצויים בסיכון מוגבר ל-COVID-19 ככל הנראה אינה סבירה ואינה אינפורמטיבית.

 

אעפ"י כן, חלו שינויים דרמטיים בכל הנוגע להתחלת טיפול בכלל סוגי הממאירויות, ולמרות ששינויים אלו סבירים בזמני מגפה, הם נערכו למרות שלא היו עדויות מוצקות שתמכו בצעדים אלו. ניסיונות להגדיר את הסיכון הפרטני של כל חולה, התייחסות לסוג הגידול הראשוני, שלב המחלה, גיל ומין, היו מוגבלים.

 

על-סמך העדויות הזמינות, רק חולים שהם קשישים, עם מחלות רקע רבות ותחת טיפול כימותרפי הם חולים בסיכון מוגבר לזיהום.

 

המומחים קבעו מספר המלצות מרכזיות:

·       חולי סרטן בסיכון הגבוה ביותר ל-COVID-19 בדרגה חמורה הם אלו עם ממאירות פעילה ומתקדמת, גיל מתקדם, מצב תפקודי ירוד, מעשנים, עם מחלות רקע. כמו כן, תתכן השפעה של סוג הגידול על הסיכון לזיהום.

·       שירותי טל-רפואה ורפואה דיגיטאלית עשויים להיות כלים מצוינים לניהול חלק מהחולים.

·       טרם אשפוז בבית חולים, יש להשלים בדיקות של חולי סרטן לנגיף הקורונה,  במידת האפשר, במידה ומוגדרים בסיכון גבוה, ללא תלות בתסמינים או ממצאים הדמייתיים.

·       חולים עם סרטן ו-COVID-19 מצויים בסיכון מוגבר לאירועים תרומבואמבוליים ומומלץ מתן טיפול מניעתי ב-LMWH או נוגדי-קרישה פומיים חדשים.

·       אין לעכב או למנוע מתן טיפול במעכבי בקרה חיסונית כאשר ישנה תועלת הישרדותית משמעותית, אך יש לדחות טיפול זה בחולים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה, עד להחלמתם.

·       סטרואידים במינון גבוה עשויים בחולים עם סרטן ו-COVID-19 עלולים להביא לעליה בסיכון לתמותה, ויש לעבור לתכשיר אחר לדיכוי חיסוני, במידת האפשר.

·       ההחלטה על מתן מעכבי טירוזין קינאז היא מורכבת, מאחר ותרופות רבות מפריעות למסלולים חשובים המעורבים בתגובה החיסונית הטבעית או הנרכשת.

 

Ann Oncol. Published online July 31, 2020

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני