חדשות

הנחיות חדשות בנושא בקרת זיהומים ביחידות טיפול נמרץ יילודים (Infect Control Hosp Epidemiol)

22/09/2020

 

התועלת של מגע עור לעור עם בן משפחה ביילודים ביחידות טיפול נמרץ היא מוכחת היטב, אך לאור החשש מפני העברת זיהום בחיידקי Staphylococcus aureus בין תינוקות, אנשי צוות ומבקרים ביחידות טיפול נמרץ ביילודים, עודכנו ההנחיות מטעם ה-Society for Health Epidemiology of America.

 

המומחים מסבירים כי ביקורים של הורים ואחאים מהווים חלק מרכזי בטיפול ממוקד-משפחה, אך יש שאלות אודות הבטיחות של ביקורים אלו במידה וליילוד או למבקר זיהום חיידקי ידוע. זיהומים אלו לרוב מועברים דרך מנשמים וצנתרים, כמו גם דרך חשיפה ישירה ועקיפה לחיידקים על אנשי צוות ואחרים בסביבת הטיפול.

 

למרות שההנחיות אינן מכסות את כל התרחישים האפשריים, המסמך מספק תשובות לשאלות נפוצות אודות ההתמודדות עם חיידקי Staphylococcus aureus. לדוגמא:

·       האם על מבקרים להקפיד על ציוד מיגון אישי במגע עם יילוד בבידוד מגע בשל חיידקי MRSA.
במידה וידוע כי הורה הינו נשא של
MRSA, האם לאחר מכן היילוד נדרש לבידוד מגע? האם עדיין תומכים בקשר עור לעור? האם יש מגבלות על הנקה במקרים אלו?

·       במקרים של הריון מרובה עוברים עם חוסר התאמה בנשאות MRSA, כאשר לדוגמא בתאום אחד ישנה עדות לקולוניזציה של MRSA ובשני לא, האם על הצוות לקבוע המלצות שונות בנוגע לבידוד מגע לשני היילודים? האם ניתן להתיר מגע עור לעור עם ההורים? האם יש להגביל הנקה?

 

במקרה של התפרצויות, המסמך ממליץ על גישה רב-שלבית להפחתת ההדבקה בחיידקי MRSA, עם דגש על היגיינת ידיים, אשר הוכחה כיעילה.  ההמלצות עשויות לכלול נקיטת אמצעי זהירות במגע עם מטופלים בסיכון גבוה.

 

בין ההמלצות המופיעות במסמך הנ"ל, הנחיות ה-CDC ממליצות על מעקב פעיל ובדיקות של יילודים לזיהוי קולוניזציה של חיידקי S. aureus לאור ההיארעות המוגברת וכן להשלים בדיקות לקולוניזציה של MRSA כאשר ישנה עדות להדבקה פעילה של אנשי צוות רפואי ביחידה.

 

ההמלצות הנוכחיות נמנעות מגישה אחת המתאימה לכולם. במקום זאת, מספר המלצות מבוסס על שיעורי הדבקה וזיהום ביחידת טיפול נמרץ יילודים נתונה.

 

Infect Control Hosp Epidemiol. Published online September 14, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני