חדשות

פגיעה עיניית הודגמה בקרב ילודים שחלו בקורונה (Journal of AAPOS)

19/10/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שהוצג בכנס האגודה האמריקאית לרשתית 2021 (ASRS) ופורסם בכתב העת Journal of AAPOS, הדגים כי תינוקות שנדבקו בקורונה מראים סימנים של נזק לעיניים. הנזק עשוי להיות קשור לפגים, קיפוח המודינמי, הנשמה מכנית או לנגיף עצמו, אמרה מחברת המחקר. לדבריה, "יכול להיות שיש צורך לבצע אנגיוגרמה בילדים עם COVID, כיוון שיכול להיות שישנה מחלת רשתית שעלולה לגרום לבעיות מאוחר יותר".

ממצאים בעיניים עקב SARS-CoV-2 נמצאו בחולים בגילאים נוספים, אך לדבריה, היא סבורה כי מחקר החתך שכלל 15 חולים הוא הגדול ביותר עד כה. המחקר כלל 7 תינוקות זכרים ו-8 נקבות, בגיל הריון ממוצע של 35.2 שבועות ומשקל לידה ממוצע של 2238 גרם. עשר מהאימהות היו חיוביות ל-SARS-CoV-2, אך העברת המחלה לא הייתה אנכית ונראה כי הילודים נדבקו בנגיף ממגע הדוק עם אימהותיהם וקרובי משפחה אחרים לאחר הלידה. כדי לקבוע כיצד הנגיף משפיע עליהם בוצעו בדיקות עיניים מקיפות שכללו בדיקת portable slit-lamp, בדיקת פונדוס, color fundus photography, הדמיה ללא אדום ואנגיוגרפיה של פלואורסצין באמצעות מערכת הדמיה בזווית רחבה.

לכל 15 הילודים הייתה בצקת פרי-אורביטלית והפרשה היאלנית. 11 ילודים סבלו מכימוזה ודלקת המורגית של הלחמית ו-8 הדגימו ciliary injection. באשר לממצאי הקרנית והלשכה הקדמית, לשישה היו בצקת בקרנית. ליילוד אחד היה רובוזיס והידבקות של הקשתית לעדשה (posterior synechiae). שבעה יילודים עברו בדיקות פונדוס רגילות. לשניים הייתה רטינופתיה המושרה על ידי חמצן, לשלושה הייתה רטינופתיה של פגים, לשניים היו כתמי צמר גפן עדינים, וליילוד אחד דימום בזגוגית.

החוקרים עוקבים אחר יילודים אלה, ועד כה נראה כי הם מסתדרים היטב. הרטינופתיה של פגים נמשכת אצל חלק מהם, אך נראה כי סימני הפגיעה האחרים דועכים והבריאות הכללית של התינוקות משתפרת. "התינוקות שורדים את הנגיף, אך אימהות רבות לא", אמרה מחברת המחקר, "הסיבה מספר אחת למוות אימהי במקסיקו היא COVID. עם זאת, COVID-19 נדיר מאוד אצל תינוקות שנולדו בארצות הברית".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני