חדשות

הקרב על הבכורה: מחקר חדש של סורוקה מרכז הרפואי ושל אוניברסיטת בן גוריון בדק את הקשר בין סדר לידת תאומים לתחלואה קצרה וארוכת טווח

22/12/2021

 

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה בשיתוף עם המחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בחן את הקשר בין סדר יציאת התאומים מרחם אימם בזמן הלידה, לבין תחלואה קצרה וארוכת טווח של התאומים.

התחרות בין תאומים על שאיפת האוויר הראשונה מחוץ לבטן, מוזכרת עוד בספר בראשית, בסיפור לידתם של יעקב ועשו. טרם לידתם של התאומים קדם מאבק ביניהם ברחם אמם, כפי הנראה על הבכורה. לבסוף הבן הראשון שנולד הוא עשו, והבן השני שיוצא מבטנה של אמו הוא יעקב  "וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו".

עובדה ידועה היא שהמשוכות שעובר כל אחד מהתאומים בזמן הלידה, שונות. זאת בין היתר עקב הפעולות שנדרשות לחילוץ כל אחד מהעוברים (בשל מנח שונה שלהם ברחם), פער הזמנים בין יציאת העובר השני לראשון וכל מה שמתחולל בפרק הזמן הזה לרבות סיבוכים אפשריים (כמו שמט של חבל הטבור לאחר שהעובר הראשון מפנה מקומו ברחם), ולעתים אף צורך בניתוח קיסרי דחוף לחילוץ התאום השני לאחר יציאת הראשון בלידה רגילה. על כן ביקשו החוקרים לבדוק האם כל אותם מאורעות המתרחשים במהלך הלידה הם בעלי השפעה על בריאות הילודים.

צוות החוקרים הרב מערכתי מהמרכז הרפואי סורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון כלל את:  ד"ר עמרי זמשטיין, פרופ' גלי פריאנטה ופרופ' אייל שיינר מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, ואת ד"ר תמר וינשטוק ומר רוסלן סרג'יאנקו מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

המחקר נערך בקרב למעלה מחמשת-אלפים וחמש מאות זוגות תאומים שנולדו בבית החולים סורוקה בין השנים 1991 ל-2021. בהשוואת תוצאות מידיות בין התאומים אכן נמצא שיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים לתאום השני: 55.4% לעומת 52.3%. כמו גם זוהו משקלי לידה נמוכים יותר ב-33 גרם בממוצע,

בקרב התאום השני לעומת הראשון. מספר רב יותר של תאומים שנולדו שניים השתייכו לקטגורית המשקל "קטן לגיל הריון" (דהיינו בעשירון משקל התחתון).

ועל אף שיעור הניתוחים הגבוה יותר ומשקל הלידה הנמוך יותר לתאום השני, לא נמצאו הבדלים מבחינת התוצאות המיילדותיות קצרות הטווח בין התאום השני לראשון. כמו כן לא נמצא הבדל בין הקבוצות מבחינת שיעורי התמותה סביב הלידה.

לצורך הערכת התחלואה ארוכת-הטווח בחנו החוקרים את שיעור האשפוזים של זוגות התאומים (בהשוואה בין התאום השני לעומת הראשון) עד גיל 18 עקב קטגוריות מרכזיות של תחלואה: לבבית, נשימתית נוירולוגית ותחלואה זיהומית. לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית בהשוואה בין עובר שני לראשון בכל אחת מהקטגוריות. עם זאת שיעורי האשפוז האבסולוטיים בשתי הקבוצות היו גבוהים ביחס ללידות יחיד, ייתכן בשל שיעורי לידה מוקדמת הגבוהים ממילא בתאומים, והסיבוכים הנלווים לכך. כך למשל, שיעור אשפוזים על רקע נשימתי נע בין 10.5-10.9% בתאומים, וזאת לעומת 9.9% בלידות יחיד. כך גם שיעור האשפוזים על רקע תחלואה זיהומית שנע בין 23.8-24.1% בקרב תאומים, גבוה מהשיעור הנצפה בלידות יחיד העומד על 22%.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב'  בסורוקה מרכז רפואי: "מסר ליעקב אבינו, התוצאים ארוכי הטווח של התאום השני לא פחות טובים לעומת הראשון. לא נראה כי סדר הלידה שלעצמו הוא גורם המנבא תחלואה עודפת באי אילו מהתאומים".

 

על רופאים, שירותים מיוחדים ומידע נוסף באתר סורוקה www.soroka.org.il

לפרטים נוספים:

ענבר גוטר, דוברת; 

יסמין עמוס, ע' דוברת;

שרון אדרי, ע' דוברת;

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני