חדשות

הערכת תוצאות גרייה מגנטית מוחית חוזרת לטיפול בכאב נוירופתי (Pain)

16/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pain מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גרייה מגנטית מוחית חוזרת (Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation, או rTMS) של הקורטקס המוטורי העיקרי לא הובילה להקלה בטווח הקצר בכאב נוירופתי.

 

המחקר האקראי, רב-מרכזי כלל חולים עם חולקו לטיפול rTMS פעיל או טיפול דמה לאזור הקורטקס המוטורי, אשר ניתנו כל יום למשך חמישה ימים בהתאם לאזור בגוף בו תועד הכאב החמור ביותר. חולים שהגיבו לטיפול הזמנו לקחת חלק במחקר המשך בתווית-פתוחה, שכלל ארבעה טיפולים פעילים שבועיים.

 

התוצא העיקרי היה הירידה הממוצעת במדד VAS (Visual Analogue Scale) להערכת עצימות הכאב (בסולם 0-100 מ"מ) כפי שנקבע כל יום במהלך המפגש היומי באוכלוסיה לפי כוונה לטפל. תוצאים משניים כללו מדדי כאב אחרים, מדדי איכות חיים ומדדי דיכאון.

 

מדגם המחקר כלל 144 חולים שחולקו באקראי לקבוצת טיפול פעיל או טיפול דמה. התוצא העיקרי, ירידה ממוצעת במדד VAS, לא היה שונה משמעותית בין שתי הקבוצות ועמד על 8.0 נקודות בקבוצת ההתערבות ועל 9.2 נקודות בקבוצת הפלסבו (P=0.58). בדומה, לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בתוצאים המשניים של המחקר. בקרב חולים שנכללו בטיפול שבועי רציף של rTMS תועדה הקלה רבה יותר בכאב בקבוצת הטיפול הפעיל, בהשוואה לטיפול דמה (p<0.01).

 

החוקרים לא זיהו אירועים חריגים חמורים במהלך המחקר.

 

לסיכום, חמישה טיפולים יומיים ב-rTMS לא הובילו להקלה משמעותית בכאב בטווח הקצר בכלל אוכלוסיית המחקר עם כאב נוירופתי. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להערכת תוצאות טיפול ארוך-טווח לחולים שהגיבו לטיפול.

 

Pain. 2020;161(2):351-360

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני