חדשות

גירוי עצב וגאלי בטוח ויעיל בחולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול לאחר אירוע מוחי (World Neurosurg)

20/02/2020

 

מתוצאות מחקר קטן שפורסמו בכתב העת World Neurosurgery עולה כי גירוי עצב וגאלי (Vagal Nerve Stimulation) הינה גישה בטוחה ויעילה לטיפול במקרים של אפילפסיה לאחר אירוע מוחי, עמידה לטיפול תרופתי (Pharmacoresistant Poststroke Epilepsy, או PPSE).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי VNS הינה טיפול פליאטיבי חליפי לאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. בעבר דווח כי אפשרות זו יעילה בחולים עם אפילפסיה מוקדית ומוכללת; עם זאת, מרבית המחקרים התמקדו בילדים וחולים צעירים. חלק מהחולים עלולים לפתח אפילפסיה עמידה לטיפול לאחר אירוע מוחי, למרות טיפול תרופתי. במחקר הנוכחי הם בחנו את היעילות של VNS בחולים עם PPSE.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 10 חולים בהם הושתל VNS בשל אפליפסיה לאחר-אירוע מוחי, לאחר שהוכח כי הפרכוסים עמידים לטיפול תרופתי. סיווג McHugh שנתיים לאחר ההשתלה שימש להערכת תוצאות הפרכוסים.

 

מהנתונים עולה כי ב-4 חולים (40%) לא תועדו פרכוסים לאורך השנתיים בהן היו במעקב. בנוסף, תדירות הפרכוסים פחתה במעל 50% לאחר שנתיים ב-6 חולים (60%). ב-5 חולים סיווג McHugh היה I וב-5 חולים אחרים הסיווג היה II.

 

לא תועדו סיבוכים במהלך הפרצדורה או לאחר ההתערבות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר הקטן תומכים בבטיחות ויעילות VNS בחולים עם אפילפסיה לאחר אירוע מוחי, אשר הייתה עמידה לטיפול תרופתי.  הם מדגישים כי חולים עם אפילפסיה לאחר אירוע מוחי עלולים לחוות הידרדרות גופנית או מנטאלית ולכן חשוב לאזן את הפרכוסים במטרה למנוע פגיעה נוספת באיכות החיים שלהם.

 

World Neurosurg. 2020 Jan;133:e448-e451

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני