חדשות

ההשפעה של חבלת ראש על ההישרדות של חולים לאחר פגיעה אקוטית בחוט השדרה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Neurological Association)

24/10/2021

 

בקרב חולים עם חבלת ראש ופגיעה בחוט השדרה הנזק לחוט שדרה צווארי היה חמור יותר והוביל לתוצאות נוירולוגיות ותפקודיות פחות טובות, בהשוואה לאלו עם פגיעה בחוט השדרה בלבד, אך לא תועדה השפעה על הישרדות החולים, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Neurological Association.

 

במחקר הרטרוספקטיבי בחנו החוקרים את ההשפעות האפשריות של חבלת ראש בנוסף לפגיעה בחוט השדרה על הישרדות החולים, כמו גם את ההשפעה על ההחלמה הנוירולוגית והתפקודית, בתוך שנה מהחבלה. מדגם המחקר כלל 499 משתתפים ממחקר NASCIC 3 (Third National Spinal Cord Injury Study).

 

החוקרים השוו בין אלו עם אבחנה משולבת של חבלת ראש עם חבלה לחוט השדרה אל מול חולים עם חבלה בחוט השדרה בלבד.

 

מהנתונים עולה בחולים עם חבלת ראש ופגיעה בחוט השדרה תועד שיעור גבוה יותר של פגיעה חמורה ובעמ"ש צווארי, ריכוז אלכוהול גבוה יותר בדם בעת הקבלה לאשפוז ושכיחות גבוהה יותר של טיפול ב-Methylprednisolone Sodium Succinate 48 שעות לאחר החבלה, בהשוואה לחולים בהם תועדה פגיעה בעמוד השדרה בלבד. שתי קבוצות המחקר היו דומות מבחינת הגיל בעת החבלה, מגדר וגורם לחבלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם פגיעה בעמוד השדרה, חבלת ראש נלווית לא השפיעה משמעותית על ההישרדות במהלך השנה הראשונה לאחר הפציעה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Neurological Association

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני