חדשות

שינה ממושכת או דום נשימה בשינה מלווים בסיכון גבוה כפליים למחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה-AAIC)

03/08/2020

 

בקרב משתתפים בגיל העמידה עם דום נשימה בשינה או אלו הישנים למעלה מ-9 שעות בלילה תועדה עליה של למעלה מכפליים בסיכון להתפתחות מחלת אלצהיימר בתוך כשש שנים, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-AAIC (Alzheimer's Association International Conference).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפרעות שינה הן נפוצות ומצויות במגמת עליה ברחבי העולם. בשנים האחרונות, גברה המודעות לקשר האפשרי בין בריאות השינה ובין בריאות המוח. במחקר הנוכחי נכללו 502,538 משתתפים ממאגר UK Biobank (גיל ממוצע של 57 שנים), ללא מחלת אלצהיימר בתחילת המחקר. המשתתפים היו במעקב לאורך 12 שנים ודיווחו על הרגלי השינה, כולל מספר שעות השינה בלילה, ישנוניות במהלך היום, אבחנה של דום נשימה בשינה, נחירות ותנומות.

 

בהשוואה לאלו שישנו בממוצע 6 עד 9 שעות בלילה, באלו שישנו למעלה מ-9 שעות תועד סיכון מוגבר למחלת אלצהיימר (יחס סיכון של 2.04, p<0.001). נוכחות דום נשימה בשינה לווה גם כן בסיכון מוגבר למחלת אלצהיימר (יחס סיכון של 1.56, p=0.001).

 

החוקרים מציינים עוד כי ישנוניות במהלך היום ודום נשימה בשינה נותרו גורמים מנבאים מחלת אלצהיימר גם לאחר תקנון למשך השינה.  מעניין לציין כי נחירות, תסמין נפוץ בחולים עם דום נשימה בשינה, לא נקשר עם הסיכון למחלת אלצהיימר.

 

על-מנת לשפר את בריאות השינה, החוקרים ממליצים להיכנס למיטה ולהתעורר באותן שעות כל יום, להימנע מצריכת קפאין או אלכוהול סמוך לשעת השינה, להגביל את זמן המסך לפני השינה, לעמעם את האורות ולהפחית רעשים. כמו כן, חשוב לטפל במקרים של דום נשימה בשינה,.

 

מתוך כנס ה-AAIC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני