חדשות

תרופות כנגד הגדלה שפירה של הערמונית עשויות להגן מפני מחלת פרקינסון (JAMA Neurology)

08/02/2021

 

ממחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology עולות עדויות משכנעות לפיהן חסמי אלפא, כולל Terazosin, Doxazosin, או Alfuzosin, המשמשים לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית עשויים לספק הגנה מפני מחלת פרקינסון.

 

החוקרים מסבירים כי Terazosin, Doxazosin ו-Alfuzosin, אך לא Tamsulosin, הוכחו כתרופות המגבירות גליקוליזה, כך שיש הזדמנות לבחון את המטופלים ב-Tamsulosin כקבוצת ביקורת מבחינת ההגנה העצבית, בהשוואה לשלוש התרופות האחרות.

 

החוקרים התבססו על מאגר נתונים מדנמרק ונתוני Truven Health Analytics MarketScan, הם יצרו למעלה מ-147,000 זוגות תואמים של גברים שהחלו בטיפול ב- Terazosin, Doxazosin, או Alfuzosin או גברים שהחלו טיפול ב-Tamsulosin כנגד הגדלה שפירה של הערמונית או בעיות שתן אחרות, עם מעקב במשך לפחות שנה אחת.

 

מהנתונים עלה כי טיפול בשלוש התרופות המגבירות גליקוליזה לווה בירידה משמעותית של 12% עד 37% בסיכון למחלת פרקינסון, בהשוואה לטיפול ב-Tamsulosin.

 

החוקרים מדווחים כי בעבר הם הראו כי טיפול ב-Terazosin ותרופות דומות השפיע על חומרת המחלה במודלים של חיות עם מחלת פרקינסון. הם גם מצאו בעברי כי טיפול בתרופות אלו בחולים עם מחלת פרקינסון לווה בירידה במספר הביקורים בשל תסמיני מחלת פרקינסון. עם זאת, לא ידוע אם ל-Terazosin או תרופות דומות השפעה על הסיכון להתפתחות מחלת פרקינסון.

 

במידה וממצאים אלו יאושרו במחקרים נוספים, אזי ייתכן ויהיה מקום להציע מתן תרופות אלו כטיפול להגנה על מערכת העצבים בחולים עם אבחנה חדשה של מחלת פרקינסון.

 

JAMA Neurology 2021

 

לידיעה ב-MDLinx

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני