חדשות

שכיחות גבוהה של פניות למומחים ולשירותי בריאות הנפש מצד חולים עם מחלת מעי דלקתית (Natl Health Stat Reports)

25/02/2021

 

בשנים 2015 ו-2016 מבוגרים בארצות הברית עם מחלת מעי דלקתית פנו בשכיחות גבוהה יותר משמעותית, בהשוואה לאלו ללא מחלת המעי, לשירותים רפואיים, כולל ייעוצי מומחים ומומחים לבריאות הנפש, כך עולה מנתונים חדשים מטעם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את השימוש בשירותים רפואיים בקרב משתתפים בגילאי 18 שנים ומעלה, עם וללא אבחנה של מחלת מעי דלקתית, על-סמך נתונים מסקרי National Health Interview Surveys. התוצאות התבססו על דיווח עצמי מצד 66,610 משתתפים.

 

מהנתונים עולה כי מבוגרים עם מחלת מעי דלקתית נטו יותר לבקר אצל רופאים מהתמחויות שונות או לפנות לקבלת טיפול נפשי במהלך 12 החודשים האחרונים ומחלת המעי לוותה גם בשכיחות גבוהה יותר של קבלת תרופות מרשם.

 

מחלת מעי דלקתית לוותה גם בשכיחות גבוהה יותר של פניה לשירותי טיפול דחוף, דוגמת ביקורים בחדרי מיון, אשפוזים וניתוחים.

 

כאשר החוקרים ערכו השוואה בין ניצול שירותים רפואיים מצד חולים עם מחלת מעי דלקתית, בהשוואה למבוגרים ללא מחלת המעי, הם מצאו כי אבחנה של מחלת מעי דלקתית לוותה בסיכון גבוה כמעט כפליים לביקורים אצל רופאים מומחים, עליה של 74% בפניות לקבלת טיפול נפשי, עליה של 32% בקבלת מרשם לטיפול תרופתי, שכיחות גבוהה ב-80% של ביקורי בית, לצד שיעורים גבוהים יותר של לפחות 4 ביקורים במרפאות ושיעורים גבוהים יותר של לפחות 4 פניות לחדרי מיון, אשפוזים או ניתוחים.

 

חשוב להדגיש כי בחולים עם מחלת מעי דלקתית קיימת גם שכיחות גבוהה יותר של מחלות אחרות, כולל מחלות לב וכלי דם, מחלות ממאירות, דלקת מפרקים ובעיות כבד, אם כי המחקר הנוכחי לא לקח זאת בחשבון.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים בנושא. על-סמך הערכה משוערת כי בארצות הברית בשנת 2014 היו כ-1.6 מיליון חולים עם מחלת מעי דלקתית, העלויות הישירות והעקיפות של מחלת המעי בארצות הברית צפויות לנוע סביב 14.6-31.6 מיליארד דולרים, אם כי נתונים עדכניים יותר מציעים כי העלויות עשויות להיות אף גבוהות עוד יותר.

 

Natl Health Stat Reports 2021; No. 152.

 

לידיעה ב-MedPage

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני