חדשות

דנרבציה אוטונומית למניעת פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח (J Am Coll Cardiol)

21/03/2021

 

פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח הינו אחד הסיבוכים הנפוצים של ניתוחי לב ומופיע ב-20-40% מהחולים. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי דנרבציה אוטונומית באמצעות זריקה של קלציום כלוריד לארבעה פלקסוסים מג'וריים בפרוזדור (Ganglionic Plexi, או GP) הפחית משמעותית את הסיכון לפרפור פרוזדורים לאחר ניתוח.

 

השערת המחקר הייתה כי זריקת קלציום-כלוריד לארבעה פלקסוסי GP מג'וריים במהלך ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים עשויה להפחית את היארעות מקרי פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח ע"י דנרבציה אוטונומית. המחקר להוכחת עיקרון כלל 200 משתתפים שהופנו לניתוח מעקפים של העורקים הכליליים ללא מכונת לב-ריאה. החולים חולקו באקראי לקבוצת התערבות, שכללה הזרקת קלציום כלוריד (100 חולים) או נתרן-כלוריד (100 חולים) במהלך ניתוח המעקפים.

 

 כל המשתתפים השלימו טלמטריה בת שבעה ימים וניטור הולטר אק"ג. התוצא העיקרי היה היארעות פרפור פרוזדורים (30 שניות ומעלה) לאורך שבעה ימים לאחר-ניתוח. תוצאים משניים כללו את משך האשפוז, נטל פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח, קצב לב חדרי ממוצע במהלך פרפור פרוזדורים, רמות סמני דלקת בדם וטיפול נגד הפרעות קצב לב לטיפול בפרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי היארעות פרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח ירדו מ-36% ל-15% (יחס סיכון של 0.366, p=0.001). משך האשפוז לא היה שונה בין שתי הקבוצות. נטל פרפור פרוזדורים במהלך שבעת הימים הראשונים לאחר-ניתוח, שימוש ב-Amiodarone או Esmolol, והיארעות צמדי מהפרוזדור וטכיאריתמיה חדרית לא-ממושכת היו נמוכים משמעותית בקבוצת ההתערבות. בנוסף, מתן זריקת סידן כלוריד לוותה בהפחתת וריאביליות קצב הלב עלה.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי דנרבציה אוטונומית באמצעות זריקת סידן כלוריד לארבעה פלקסוסים מג'וריים הפחיתה את הסיכון לפרפור פרוזדורים לאחר-ניתוח מעקפים בשיעור של 63%.

 

J Am Coll Cardiol. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני