חדשות

אלרגיה לשומשום חולפת לעיתים קרובות בחולים עם תגובה בדרגה קלה בגילאים צעירים (Ann Allergy, Asthma Immunol)

22/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Allergy, Asthma & Immunology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי אלרגיה לשומשום חולפת ספונטאנית בשליש מהחולים עם תגובה ראשונה קלה בגיל צעיר.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שכיחות אלרגיה לשומשום מצויה במגמת עליה והימנעות מוחלטת משומשום הינה אפשרות הטיפול העיקרית. לאחרונה, טיפול אימונותרפי פומי לשומשום הוצג כטיפול חליפי, עם שיעורי הצלחה גבוהים. לאור זאת, ישנה חשיבות רבה בהבנת המהלך הטבעי של אלרגיה לשומשום והמאפיינים הקליניים של חולים עם אלרגיה לאורך זמן.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לתאר את המהלך הטבעי של חולים עם אלרגיה לשומשום ואת המאפיינים הקליניים של אלו עם הפוגה עצמונית של האלרגיה, בהשוואה לאלו עם אלרגיה לשומשום שנותרה לאורך זמן.

 

במסגרת המחקר הרטרוספקטיבי בחנו החוקרים את הרשומות הרפואיות של חולים עם אבחנה של אלרגיה לשומשום ואספו נתונים קליניים ודמוגרפיים. ניתוח סטטיסטי שימש להשוואת המאפיינים הקליניים של חולים עם הפוגה עצמונית אל מול המאפיינים של אלו עם אלרגיה שנותרה לאורך זמן.

 

מדגם המחקר כלל 130 חולים עם אלרגיה לשומשום אשר היו במעקב לאורך 3.86 שנים. מבין אלו, ב-61 חולים (32.1%) תועדה הפוגה עצמונית של האלרגיה. בחולים עם תגובה אלרגית קלה, מוקדמת (לפני גיל 10 חודשים), עם תגובה קטנה מ-7 מ"מ בתבחין עורי וללא אלרגיה נלווית לאגוזי עצים תועדו שיעורי הפוגה גבוהים יותר (56.1%).

 

החוקרים מסכמים וכתבים כי אלרגיה לשומשום חלפה ספונטאנית בשליש מהחולים ובלמעלה ממחצית מאלו עם תגובה ראשונה קלה (דרגה 1) לפני גיל עשרה חודשים, עם תגובה עורית קטנה בתבחין עורי (פחות מ-7 מ"מ) וללא אלרגיה נלווית לאגוזי עצים.  הם קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים גדולים יותר עם מעקב ארוך במטרה לאפיין טוב יותר את החולים עם אלרגיה לשומשום בהם האלרגיה נותרת לאורך זמן ועשויים להידרש לטיפול אימונותרפי פומי.

 

Ann Allergy, Asthma Immunol. 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני