חדשות

לרגל יום ההשמנה הבינ''ל : סקירת מצב רחבה של המגמות בעולם ובארץ ומקומו החשוב של הניתוח הבריאטרי בטיפול (מדטרוניק בשיתוף אקילו )

04/03/2021

מקור: מדטרוניק בשיתוף אקילו

לרגל יום ההשמנה הבינ"ל החל היום הופקה מצגת מקיפה הסוקרת את תחום ההשמנה בעולם ובארץ, כולל הצגת תוצאות מחקרים מהשנים האחרונות.

במצגת הרחבה מוצגים נתוני אודות עלות ההשמנה, היקפה, והמגמות המרכזיות בארץ ובעולם.

מתוצאות המחקרים עולה שלניתוח בריאטרי יש יתרון משמעותי לאורך זמן בהפחתת משקל בהשוואה לטיפולים תרופתיים ודיאטה, כפי שניתן לראות כאן:

הדו"ח מציג גם ממצאים מעניינים על היעילות של הניתוחים הבריאטריים בהפחתת תחלואת סוכרת ושיפור איכות החיים הבריאותית.

בהתייחסות לנתונים אמר ד"ר אולג דוחנו מנהל יחידה לכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת ובריאטריה, בית החולים סורוקה: "ישנה עליה מתמדת בהשמנה חולנית וקיצונית בעולם ובארץ למרות ניסיונות לטפל בה בשיטות ארגוניות כמו שינוי התנהגות, תרופות או דיאטות. ניתוחים בריאטריים הוכחו מזה כ 50 שנה, כאמצעי יעיל להשגת ירידה משמעותית של עד 80% מעודף המשקל, ושיפור תחלואה נלווית, הפחתת תמותה ושיפור ניידות ואיכות החיים".

נתונים נוספים בסקירה מראים כי בישראל,  53% מכלל הציבור הישראלי סובל מעודף משקל, וישראל ממוקמת במקום גבוה במדד ההשמנה העולמי כש"משיגים" אותה רק בריטניה (  27.8%  מהאוכלוסייה) וארה"ב (36.2%).

הדו"ח מראה גם את עלות ההשמנה (ישירה ועקיפה) המוערכת בישראל בכ -4 מליארד  שח בשנה, עשהעלויות כוללות בין השאר את הבדיקות המבוצעות במעבדות, ניתוחים, צילומי רנטגן, ותרופות בשל הסיבוכים של ההשמנה

מהדו"ח עולה שהילדים הישראלים הם בין השמנים ביותר במדינות המערב - 12% מהילדים בגילאי 5-18 בקירוב, הם בעלי BMI של מעל 30 קצב ההשמנה אצל ילדים בישראל עולה בקצב מדאיג מ-6%  ב1975 ועד כפול מכך בשנים שעברו. העיר בה הילדים משמינים הכי הרבה היא חיפה עם כששליש (32%) מהילדים  הגרים בה הם בעלי משקל עודף. היא עוקפת את ירושלים בה 30% מהילדים הם בעלי משקל עודף ואפילו את תל אביב עם שיעור של  28%. העיר עם הילדים ה"רזים" ביותר היא אלעד, בה רק כחמישית מהילדים (22%) הם בעלי עודף משקל.

39% מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם סובלת מהשמנת יתר או עודף משקל עם BMI מעל 30 .

בעלי עודף משקל סובלים פעמים רבות מאפליה על רקע השמנה,  חרדה, דיכאון, ודימוי גוף נמוך הגורמים בתורם להפרעות אכילה. למעלה מ-80% מבעלי המשקל העודף חווים אחת או יותר מתחלואות נלוות להשמנה, ובהן סוכרת, מחלת לב, סרטן, דיסליפידמיה , קטיעות איברים, לחץ דם גבוה, שבץ, אוסטאופורוזיס, כשל כליות ודום נשימה בשינה.

למצגת המלאה

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני