חדשות

החלפה חלקית של מפרק הברך בטוחה יותר מהחלפה מלאה של מפרק הברך (Lancet)

28/07/2014

 

בהשוואה להחלפה מלאה של מפרק הברך (TKR או Total Knee Replacement), החלפה חלקית של מפרק הברך (UKR או Unicompartmental Knee Replacement) מלווה בשיעור גבוה יותר של ניתוחים חוזרים, אך שיעורי התמותה והסיבוכים נמוכים יותר.

 

עם זאת, החוקרים כותבים כי ניתוחים להחלפת מפרק הברך הם בטוחים מאוד, עם סיכון נמוך לתמותה, והופכים בטוחים יותר ויותר עם הזמן. הסיכון לתמותה לאחר החלפת ברך פחת כמעט במחצית במהלך שמונה השנים האחרונות. עם זאת, חלק מהחולים מצויים בסיכון מוגבר לתמותה ועל הצוות הרפואי לקחת זאת בחשבון. הסיכון הגבוה ביותר תואר בגברים מבוגרים וחולים עם מחלת כבד, כליות ולב.

 

החוקרים בחנו את הנתונים הארציים אודות למעלה מ-467,000 ניתוחים להחלפת ברך. בסיכומו של דבר, 1,183 חולים הלכו לעולמם בתוך 45 ימים מהניתוח. שיעורי התמותה צנחו מ-0.37% בשנת 2003 ל-0.20% בשנת 2011. ניתוחי UKR לוו בשיעורי תמותה נמוכים יותר משמעותית, בהשוואה לניתוחי TKR (יחס סיכון של 0.32).

 

לדברי החוקרים, ניתוחי UKR מלווים בסיכון נמוך משמעותית לתמותה, בהשוואה לניתוחי TKR, ככל הנראה מאחר ומדובר בניתוח קטן יותר עם פחות נזק לרקמה. עם זאת, לא כל החולים מתאימים לניתוח UKR, ושיעור הניתוחים החוזרים עם ניתוחים אלו גבוה הרבה יותר.

 

במחקר אחר, בחנו חוקרים נתונים אודות כ-25,000 חולים לאחר UKR וקבוצה תואמת של כ-75,000 חולים שעברו TKR. מהנתונים עלה כי לאחר שמונה שנים, שיעור הניתוחים החוזרים היה גבוה יותר בחולים לאחר UKR, בהשוואה לחולים לאחר TKR. עם זאת, שיעורי התמותה היו הרבה יותר גבוהים עם TKR, בהשוואה ל-UKR וכך גם משך האשפוז, שיעור הסיבוכים ושיעור האשפוזים החוזרים.

 

Lancet 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני