חדשות

האם ניתן להמליץ על זריקות תאי-גזע לטיפול באוסטיאוארתריטיס של הברך? (Br J Sports Med)

06/05/2017

 

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Sports Medicine חוקרים מהולנד מדווחים כי לא ניתן להמליץ על זריקות תאי גזע כטיפול לאוסטיאוארתריטיס של הברך בשל סיכון גבוה להטיה והעדר עדויות ברמה-גבוהה במחקרים הזמינים בנושא.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית של חמישה מחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקר מקרה-ביקורת אחד, שכללו בסך הכל 155 משתתפים שטופלו במגוון תאי גזע ו-155 מטופלים ששימשו כביקורות.

 

כל המחקרים הוגדרו כבעלי סיכון גבוה להטיה עקב סמיות לא-הולמת, שימוש בפרוצדורות אקראיות למחצה או העדר הקצאה סמויה, או ניתוח לפי-פרוטוקול במקום לפי כוונה לטפל. בשל סיכון גבוה להטיה, החוקרים בחרו להציג ניתוח תיאורי.

 

כל המחקרים למעט אחד הצביעו על תוצאות חיוביות מבחינת כאב, תוצאות על-פי דיווח המטופלים, תוצאות לפי בדיקות MRI ותוצאות היסטולוגיות וארתרוסקופיות, ממצאים שתמכו בטיפול בתאי גזע ממקורות שונים (רקמת שומן, מח עצם ודם היקפי). ארבעה מחקרים דיווחו על אירועים חריגים, עם מעקב מקסימאלי של עד שנתיים, ואף אחד מהאירועים החריגים לא הוגדר כחמור.

 

תוצאות סותרות, הטרוגניות במדדי התוצאים, הטרוגניות בהתערבויות נלוות דוגמת ניתוח, חומצה היאלרונית או זריקות פלזמה עתירת-טסיות, מקור תאי גזע, שיטות תרבות ותדירות ומועד מתן הזריקות הובילו לכך שלא ניתן היה לקבוע הצהרה כוללת אודות היעילות של תאי גזע מזנכימאליים. החוקרים ממליצים לבחון את המחקרים באופן נפרד וכפיסה בפאזל ולא כמקשה אחת.

 

הם קוראים להשלים מחקרים באיכות טובה להערכת הטיפול בתאי גזע בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של  הברך.

 

Br J Sports Med 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני