חדשות

פרוצדורת אמבוליזציה מביאה להקלה על כאב ברכיים משנית לאוסטיאוארתריטיס (מתוך כנס מטעם ה-SIR)

28/03/2018

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Society of Interventional Radiology עולה כי פרוצדורה זעיר-פולשנית, תחת הדמיה, החוסמת כלי דם קטנים בברכיים מובילה להקלה בתסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברכיים. במחקר הקליני הראשון מסוגו בארצות הברית להערכת GAE (Geniculate Artery Embolization), הפרוצדורה הובילה  לתוצאות ממושכות לאורך שישה חודשים ב-6 מבין 13 מטופלים.

 

הפרוצדורה בוצעה דרך חתך זעיר בעור, דרכו הרופאים החדירו צנתר לתוך ה-Geniculate Artery. לאחר מכן, הם חסמו כלי דם קטנים בסינוביום עם מיקרוספרות של 75-100 מיקרומטר. הערכת החולים בוצעה תחילה על-בסיס שני מדדים קליניים להערכת כאבי ברכיים: מדד VAS (Visual Analog Scale) ומדד WOMAC (Western Ontario and McMaster University Osteoarthritis Index) להערכת כאב ומוגבלות. הם בחנו את המצב שוב לאחר הפרוצדורה.

 

כל החולים סבלו מכאב בדרגה בינונית-עד-חמורה על-רקע אוסטיאוארתריטיס, ועם מדד של 50 מבין 100 מ"מ בסולם VAS. החוקרים תכננו לכלול במחקר 20 משתתפים, אך עד כה רק 13 חולים השלימו את פרוצדורת האמבוליזציה.

 

רק 8 מבין 13 חולים לאחר הטיפול הגיעו לביקורת לאחר חודש אחד. עם זאת, בקרב אותם שמונה חולים, הירידה הממוצעת בכאב לפי סולם VAS עמדה על 58 מ"מ, ממדד של 72 מ"מ בתחילת המחקר. מדד WOMAC ירד גם כן בממוצע של 36.3 נקודות מתחילת המחקר.

 

התפקוד הכולל של הברך השתפר גם כן לאחר הפרוצדורה ולא תועדו אירועים חריגים חמורים על-רקע הטיפול. החוקרים מסבירים כי כלי הדם הקטנים שחסמו באמצעות המיקרו-ספרות היו ממוקמים ברקמה אבנורמלית בברך ומציינים כי בד"כ אין דרגת אספקת דם מוגברת כזו לאזור זה.

 

מניתוח הביניים עלה בבירור כי פרוצדורת GAE עשויה להפחית בבטחה את הכאב והמוגבלות בחולים עם אוסטיאוארתריטיס בדרגה קלה-עד-מתונה של הברך.

 

מתוך כנס מטעם ה-SIR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני