חדשות

הליכה מהירה עשויה לדחות את הצורך בהחלפת ברך בחולים עם אוסטיאוארתריטיס (מתוך כנס ה-ACR)

01/11/2018

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, או בסיכון גבוה למחלה זו, הליכה מהירה של חמש דקות ביום בלבד, עשויה להפחית את הסיכון לניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך לאורך חמש שנים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Rheumatology.

 

עבור המחקר בן החמש שנים שלהם, החוקרים זיהו חולים שלקחו חלק ב-Osteoarthritis Initiative במשך 48 חודשים ולא השלימו ניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך במהלך תקופת המחקר. החוקרים התבססו על הנתונים ממדי האצה לסיווג מהירות ההליכה של המשתתפים במחקר. מטופלים שלא הלכו סווגו ככאלו עם קצב הליכה של פחות מצעד לדקה; הליכה קלה מאוד הוגדרה בנוכחות 1-49 צעדים לדקה; הליכה קלה, בנוכחות 50-100 צעדים לדקה והליכה בדרגה בינונית או מאומצת הוגדרה בנוכחות למעלה מ-100 צעדים בדקה.

 

הגיל הממוצע של המשתתפים במחקר היה 65 שנים, מדד מסת הגוף הממוצע עמד על 28.4 ק"ג/מטר בריבוע ו-55% מהמשתתפים במחקר היו נשים.

 

במהלך חמש שנות המחקר, 1,854 משתתפים נשאו מדי האצה למשך לפחות 4 מבין 7 ימים ו-108 השלימו ניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך.

 

בקרב משתתפים שהחליפו חמש דקות אי-הליכה ביום בחמש דקות הליכה בעצימות בינונית או מאומצת נרשמה ירידה של 16% בסיכון לניתוח החלפה מלאה של מפרק הברך. עם זאת, החלפת אי-הליכה בחמש דקות הליכה קלה מאוד או קלה לא הפחיתה את הסיכון לניתוח. בנוסף, החוקרים לא זיהו הבדלים בין המשתתפים עם עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס של הברך ואלו עם אוסטיאוארתריטיס תסמינית.

 

החוקרים מציינים כי בחולים עם אוסטיאוארתריטיס חמורה, עשר דקות הליכה מהירה ביום הן בטוחות. למרות שהכאב עשויה לגבור באופן מיידי לאחר ההליכה, הוא לא צפוי לגבור בטווח הארוך.

 

מתוך כנס ה-ACR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני