חדשות

המשמעות של כאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס (Arthritis Res Ther)

10/11/2018

 

מדדי כאב גבוהים יותר בקרב חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך מלווים בנזק מבני חמור יותר לאורך הזמן, כך עולה מניתוח נתוני Osteoarthritis Initiative. בקרב חולים ללא עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס, מדדים גבוהים יותר בסולם WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) להערכת כאב נקשרו עם היארעות מוגברת של מחלה הדמייתית לאורך ארבע שנים.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם כאבי ברכיים לאורך שנה אחת ניבאו אובדן נפח סחוס, היארעות והתקדמות הדמייתית של אוסטיאוארתריטיס לאורך ארבע שנים.  לצורך כך, החוקרים אספו נתונים אודות 2,120 משתתפים ללא עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס (מדד Kellgren-Lawrence של אחד ומטה) ואודות 2,249 חולים עם עדות הדמייתית זו (מדד של 2 נקודות ומעלה). הערכת הכאב התבססה על מדד WOMAC בתחילת המחקר ולאחר שנה אחת.

 

דפוסי כאבי ברכיים סווגו כדלקמן: העדר כאב (מדד WOMAC של פחות מחמש נקודות בתחילת המחקר ולאחר שנה אחת), כאב לסירוגין (מדד של לפחות חמש נקודות באחת מנקודות הזמן) וכאב ממושך (מדד של חמש נקודות ומעלה בשתי נקודות הזמן).

 

בשתי קבוצות החולים, מדדי WOMAC להערכת כאבי ברכיים נקשרו עם אובדן מוגבר של נפח סחוס מדיאלי ולטארלי, היארעות אוסטיאואתריטיס הדמייתית (יחס סיכויים של 1.07) והתקדמות אוסטיאוארתריטיס הדמייתית (יחס סיכויים של 1.07).

 

בקרב משתתפים עם ובלי עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס עם כאב לסירוגין וכאב ממושך תועד אובדן נפח סחוס מוגבר, בהשוואה לאלו שלא סבלו מכאב (p<0.01). במשתתפים ללא עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס עם כאב לסירוגין תועד סיכון מוגבר להיארעות עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס (יחס סיכויים של 1.62), מקביל למספר נדרש לנזק של 19.5 חולים. בחולים עם עדות הדמייתית לאוסטיאוארתריטיס, הסיכון לאוסטיאוארתריטיס מתקדמת עלה בקרב אלו עם כאב ברכיים ממושך (יחס סיכויים של 1.82), מקביל למספר נדרש לנזק של 9.6 חולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי כאב ברכיים לאורך שנה אחת ניבא אובדן מואץ של נפח סחוס וסיכון מוגבר להיארעות והתקדמות אוסאטיאוארתריטיס הדמייתית. טיפול מוקדם בכאבי ברכיים ואיזון כאב ברכיים לאורך הזמן דרך פעילות המכוונת למנגנונים ברקע, עשויים להיות חשובים בשימור מבנה הברך והפחתת נטל אוסטיאוארתריטיס של הברכיים.

 

Arthritis Res Ther 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני